Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Відношенню до цільової функції структурного підрозділу.

Читайте также:
  1. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції.
  2. Види та функції екскурсій
  3. Визначення виробничої потужності і виробничої програми структурного підрозділу при різних варіантах організації виробництва
  4. Відділ кримінальної міліції у справах дітей: структура, функції та основні напрямки діяльності.
  5. Доведення до відома керівника про надзвичайні події за участю працівників органу, підрозділу.
  6. Доведення до відома керівника про психологічні якості особового складу органу чи підрозділу.
  7. Екологічна безпека, концепція і функції екологічного менеджменту.
  8. Економічні функції уряду. Макромаркетинг.
  9. За царською інструкцією від 16.5.1722 на М.к. покладалися функції щодо 6

• логічному змісту. Інформація структурного підрозділу може підрозділятися на три самостійні підмножини - про суб'єктів органу управління, об'єкти його управлінської дії (регіонах, підприємствах і організаціях, громадянах) і властиві їм властивості і відносини.

процедурам перетворення (ймовірнісні, соціологічні, моделюючі, аналітичні, обчислювальні і т.д.).

ступені перетворення (основна, або та, що поступає; оброблена в аналітичні і прогнозні записки, телерадіо-фотоматеріали; згрупована в інформаційні тижневики і бюлетені)

12. Визначте вимоги до інформації як до засобу підвищення ефективності державного управління:

1. Інформація - це стратегічний ресурс. Вона повинна бути повною, актуальною, достовірною, охоплювати весь спектр проблем, що цікавлять держструктуру, збиратися регулярно, з певною періодичністю і в необхідних об'ємах.

2. Інформація повинна відповідати комбінації цілей, які ставить управлінська структура, з тими засобами, якими вона має намір їх добиватися. Її якісність і достатність дозволяють держструктурі мати перед собою дієвий план, визначати реальні і точні цілі управлінських дій.

3. Систематизація, обробка, акумуляція і експертиза. Організацію цієї роботи, а також аналіз інформації, що поступає, її об'ємів, якості і актуальності можна покласти на відповідний орган, наприклад інформаційно-аналітичний відділ або аналітичну групу.

Як пріоритетний напрям в організації даної служби повинно бути правове регулювання питання, що стосується відповідальності за інформаційне забезпечення в органах державного управління. Інакше велика вірогідність, що інформація, що направляється в управлінську структуру, буде спотворена.

Оскільки від достовірності, своєчасності і повноти інформації залежить якість схвалюваних рішень, ці акти повинні також передбачати конкретну жорстку відповідальність за інформацію, що надається. Введення таких заходів дозволить істотно підвищити якість інформаційного забезпечення і дії органів державної влади, що управляє.

4. Крім офіційної інформаційної системи повинна використовуватися і неформальна система. Неформальна система на відміну від формальної не пов'язана структурними обмеженнями і послідовністю окремих операцій.

5. Аксіомою є той факт, що інформація володіє тільки потенційною можливістю стати корисною для користувача. Дійсна ціна інформації виявляється після її використання, часто через декілька років. Отже, принцип, якого дотримуються японські менеджери, є єдино вірним - не ділити первинну інформацію на потрібну і непотрібну, а збирати всю. У органах державного управління даний висновок набуває особливо глибокого сенсу.

6. Серед технологічних нововведень, що обіцяють зростання продуктивності праці, як рядових співробітників, так і керівної ланки, хотілося б відзначити наступне нововведення - розширення можливості управління базами даних. Система управління базами даних - це пакет програм, призначений для того, щоб забезпечити системний і гнучкий підхід до організації даних і доступ до них. Існує технологія, що дозволяє накопичувати дані в одній центральній базі і забезпечувати доступ співробітників-фахівців до відомостей, що відносяться до їх компетенції.

 

13. Охарактеризуйте регіональний аспект підвищення ефективності державного управління.

Для України, як для унітарної держави існує цілком виправдана модель розвитку, що полягає в наступному: у перехідний період, в суспільстві, що реформується, особливо потрібна сильна центральна влада, що має в своєму розпорядженні надійні важелі управління. Проте, не можна не давати собі звіт в тому, що життєдіяльність даної стадії повинна бути обмежена і на зміну їй повинні прийти збалансовані механізми в модель: Могутній республіканський "центр" з його владними повноваженнями і фінансовими ресурсами повинен взаємодіяти з сильними регіонами, здатними ефективно вирішувати самостійно або спільно з "центром" основні питання, пов'язані з життєдіяльністю людей. Дотримуючись такої точки зору, виникає питання про розподіл повноважень в рамках цієї моделі. Тут можна виділити 3 рівні взаємин "центру" і регіонів:




Дата добавления: 2015-01-30; просмотров: 90 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | <== 7 ==> | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав