Читайте также:
|
|
Оскільки формування та розвиток римського права як цілісної та єдиної правової системи відбувалися протягом тисячоліття, для систематизації матеріалу необхідним є виокремлення етапів (періодів) розвитку Римської держави та римського права. Тисячорічну історію Рима можна представити трьома періодами:
1) царський (753 – 509 рр. до н.е.);
2) республіканський (509 – 27 рр. до н.е.);
3) період імперії (27 р. до н.е. – 476 р. н.е.).
Період імперії поділяється на: принципат (27 р. до н.е. – 284 р. н.е.) та домінат (284 – 476 рр).
Якщо брати до уваги виникнення, зміну та становлення джерел римського права, то його розвиток можна поділити на декілька основних періодів:
1) найдавніший, архаїчний (753-367 рр. до н.е.);
2) до класичний (367 – 17 рр. до н.е.);
3) класичний (17 р. до н.е. – 284 р. н.е.);
4) післякласичний (284 – 476 рр. н.е.);
5) юстиніановський (527 – 565 рр. н.е.).
5. Рецепція римського права в правових системах
Після падіння Римської імперії в 476 році римське приватне право продовжувало існувати і розвиватися в його східній частині – Візантії. Правова культура візантійської імперії, яка була послідовником традицій римської державності, надала друге історичне життя римському праву. Ця традиція багато змінила у змісті і системі класичного римського права, але з урахуванням таких змін римське право лягло в основу заснування правових систем багатьох країн.
У візантійські часи римське право знайшло свою повну кодифікацію (звід цивільних законів Юстиніана), яка стала пріоритетним джерелом римського права. Кодифіковане римське право візантійського зразка – особливо Кодекс Юстиніана та його Новели, стали основою для формування нової галузі правової культури – церковного православного права. Велике значення у справі збереження римського приватного права мала та обставина, що церква усі свої спірні справи (тобто спори між церковними установами, монастирями та окремими їх служителями) вирішувала на основі римського права, внаслідок чого природно сфера дії римського права значно розширювалася.
З початку культурного підйому у Західній Європі на межі ХІ – ХІІ ст. відбувається відродження римського права, починається його реценція (від receptio – сприйняття, запозичення, засвоєння).
Визначну роль у відродженні і популяризації класичного римського права відігравав Болонський університет, який був заснований наприкінці ХІ ст. Юридична діяльність Болонської школи виявлялася у викладенні римського права. Викладання полягало в публічному зачитуванні і тлумачення джерел римського права, а слухачі одночасно під диктовку записували ці тлумачення (глоси). Звідси й сама школа отримала назву школа глосаторів.
У другій половині ХІІІ ст. на зміну глосаторам прийшли так звані коментатори, або постглосатори. Вони більше уваги приділяли тлумаченню глос, ніж безпосередньо джерелам.
Рецепція римського приватного права в нашій країні відома з Х століття. Однак слід відмітити, що рецепція здійснювалася через запозичення візантійських правових норм, а тому мала опосередкований вплив на руське право, тобто не було прямої рецепції положень римського права (тобто запозичення законодавчих рішень) подібної Німецькій або Французькій правовим системам.
Для України притаманні 5 етапів рецепції римського права:
а) Х-ХІV ст. (через візантійські норми, які у своїй основі були
рецепійовані з римського права, здійснюється опосередкований
вплив останнього на руське право);
б) ХІV-ХVІІ ст. (у цей період, вважаємо, відбувається поєднання двох традицій рецепції римського права: східної - через візантійське та руське право та західної - через канонічні, польські
та німецькі правові джерела);
в) 1654-1917 рр. (спроби розробки нового законодавства для
українських земель, що супроводжуються прямою та опосередкованою рецепцією римського приватного права);
г) 1917-1991 рр. (офіційна відмова від застосування римського
права з одночасною латентною і опосередкованою його рецепцією
на теренах України);
ґ) 1991 р- до сьогодення (відродження інтересу до римського приватного права з метою якнайширшого використання його ціннісних надбань у системі права України).
Тема 2. Джерела римського права
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 99 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |