Читайте также:
|
|
Підготовка переліку питань, що підлягають перевірці (надалі Перелік) є передостаннім етапом доперевірочної роботи та вимагає кропіткої, зваженої роботи найдосвідченіших працівників податкового аудиту. Розробку Переліку можна назвати розробкою стратегії перевірки, оскільки на його базі буде розроблятися програма перевірки. Від того, яке питання і в якому контексті буде поставлено в Переліку, залежить майже вся робота, що буде виконуватися контрольно-перевірочною бригадою, ефективність результатів її роботи, розмір додаткових надходжень до бюджетів і в кінцевому результаті – імідж податкового органу.
При підготовці переліку використовуються результати всіх попередніх етапів доперевірочної роботи. Перелік розробляється працівником підрозділу аналітичної підготовки документальних перевірок податкового органу або працівником, відповідальним за проведення перевірки, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу.
Слід звернути увагу на зваженість та точність при формуванні питань Переліку. Наприклад, за даними камеральної перевірки встановлено, що платник податків вірно розрахував та своєчасно і в повному обсязі сплатив податок з власників транспортних засобів. При камеральній перевірці також була використана база даних ДАІ щодо належності цьому платнику податків певних транспортних засобів. Єдиним питанням, яке б належало включити до Переліку, є питання щодо достовірності кількості транспортних засобів на балансі платника та відповідність їх даним поданого до податкового органу розрахунку податку. Тому в Переліку так і потрібно сформулювати питання. І ні в якому разі не писати – перевірка правильності розрахунку, своєчасності та повноти сплати податку, оскільки ці питання вже були перевірені.
Інші організаційні питання
До інших організаційних питань етапу підготовки до проведення документальної перевірки можна віднести: формування контрольно-перевірочної бригади та проведення її інструктажу; призначення керівника групи аудиторів; повідомлення платника податків про перевірку; оформлення посвідчень на право перевірки; повідомлення про початок перевірки інших контролюючих органів, що беруть участь в ній та інші питання.
Важливе значення у підготовці до перевірки є правильне формування складу контрольно-перевірочної бригади податкових аудиторів. Перелік податкових аудиторів, які братимуть участь у перевірці, формує начальник підрозділу аудиту, який відповідає за проведення перевірки. За необхідності залучення працівників інших підрозділів податкового органу кандидатури узгоджуються з їх безпосередніми керівниками. Остаточне затвердження складу контрольно-перевірочної бригади проводить керівник підрозділу аудиту податкового органу, який, як правило, за посадою є заступником керівника податкового органу.
При формуванні контрольно-перевірочної бригади необхідно керуватися наступними принципами.
Керівник бригади призначається із числа найбільш досвідчених працівників підрозділу податкового аудиту. При цьому, зокрема, враховується: його спеціалізація щодо перевірок підприємств певних галузей народного господарства чи видів діяльності підприємств; організаційні здібності; можливість самостійно перевірити більшість запланованих питань та навчання нових працівників. Потрібно також мати на увазі стосунки керівника бригади з платником, який буду перевірятися. Якщо він раніше вже проводив перевірку цього платника і при цьому не виникало конфліктних ситуацій, апеляцій за результатами перевірки, перевірка була результативною, то такого працівника доцільно знову призначити керівником бригади. Якщо ж все навпаки – такого призначення слід уникати.
Підбір членів контрольно-перевірочної бригади повинен проводитись, виходячи із переліку питань, що заплановані для перевірки, враховуючи їх складність і специфіку. Наприклад, якщо питання правильності оподаткування ПДВ визначені як ризикові, то у перевірці повинен брати участь фахівець цього спрямування. Якщо в програмі перевірки визначено ризикованими питання бухгалтерського обліку, то до перевірки необхідно залучити фахівця, який добре розуміється в цих питаннях. У той же час, якщо облік автоматизований – доцільно у складі бригади мати фахівця з комп’ютерних технологій.
При формуванні кількісного складу бригади потрібно враховувати як терміни проведення перевірки, так і обсяги запланованих робіт. Наприклад, якщо планується проведення суцільної інвентаризації, то для цієї роботи слід залучити достатню кількість податкових аудиторів, але на невеликий термін.
Велике значення для правильної підготовки до проведення перевірки має проведення інструктажу членів контрольно-перевірочної бригади, основою якого є детальне ознайомлення з програмою перевірки, висновками доперевірочного аналізу та „папкою” знань.
Як правило, інструктаж проводиться в два етапи. На першому етапі учасників перевірочного процесу ознайомлюють із програмою перевірки, інформацією про платника, „папкою знань”. На другому проводиться обговорення програми перевірки, уточнюються окремі позиції, розробляються процедури координації роботи на підприємстві, здійснюється, за необхідності, перерозподіл окремих питань перевірки серед перевіряючих, визначається схема транспортного та технічного забезпечення податкових аудиторів, режим роботи, процедури оперативного супроводження податкової міліції та інші технологічні питання перевірки. На цьому ж етапі визначаються консультанти, експерти, радники, які можуть знадобитися у процесі перевірки, та час і порядок звернення до них.
Головна мета інструктажу для керівника бригади – мати впевненість, що працівники знають, що і як перевіряти.
Відповідно до чинного законодавства керівник контрольно-перевірочної бригади повинен не пізніше ніж за 10 днів до початку планової перевірки направити платнику перевірки письмове повідомлення про її проведення за встановленою формою. Його, як правило, підписує заступник керівника податкового органу, якому підпорядковується підрозділ аудиту.
У цей же термін повідомляються про перевірку й інші підрозділи податкового органу та контролюючі органи, які братимуть участь у проведенні перевірки.
Також завчасно до початку проведення перевірки керівник контрольно-перевірочної бригади готує посвідчення на право проведення перевірки для всіх членів бригади, що підписує заступник керівника податкового органу, якому підпорядковується підрозділ аудиту.
У разі проведення позапланової перевірки – посвідчення підписує виключно керівник податкового органу або особа, яка виконує його обов’язки. Воно виписується за встановленою формою, завіряється печаткою та реєструється у спеціально заведеному журналі.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 175 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |