Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Фізика-хімія.

Невеликий пропедевтичний курс колежового предмета «Фізика-хімія» викладається вже на рівні молодшої школи і має назву «Наука і технологія». Цей навчальний курс здебільшого узагальнює знання, отримані молодшими школярами на інших уроках і, разом з тим, надає цим знанням специфічного наукового спрямування та тлумачення.

Безпосереднє вивчення фізики-хімії розпочинається лише в колежі. Зберігається попередньо започаткований міждисциплінарний підхід у процесі викладання цього предмета, зокрема, фізико-хімічні знання тісно корелюють та переплітаються з математичними, технологічними, екологічними, історико-географічними знаннями, з громадянознавством, «Наука про життя та Землю» тощо.

Під час уроків фізики-хімії значна увага приділяється також і практиці французької мови, зокрема, в процесі опрацювання наукової літератури, здійснення наукових доповідей, аргументованого викладу думок з застосуванням спеціальної термінології, в процесі проведення дослідницької діяльності, формулювання наукових гіпотез і їх експериментальної перевірки, логічного викладу думок та ідей тощо.

«Фізика-хімія» як фундаментальна наука про природні явища тісно пов'язана з такими навчальними предметами, як: «Наука про життя та Землю» та «Технологія». Споріднені для вивчення цими: дисциплінами теми можуть стосуватися як живої природи, так і створеної людиною другої природи.

: Вивчення «Фізики-хімії» як інтегрованого предмета не передбачає виокремлення та фундаментального осібного вивчення кожної з цих наук на рівні колежу. Йдеться, насамперед, про формування базисних уявлень та понять про природні речовини та явища, а також про природні процеси (температура, світло, електрика тощо),

Тією мірою, якою зростає необхідність кількісної інтерпретації об'єктів природи, набирають ваги зв'язки з математичним знанням. Особливо це стосується вимірювання величин. Як і інші дисципліни французького колежу, «Фізика-хімія» покликана прищеплювати учням також і риси громадянства.

Сучасна програма з «Фізики-хімії» укладена з урахуванням вимог до колежової освіти як єдиної і обов'язкової для усіх без винятку учнів і керується, насамперед, такими завданнями:

- зосередитись на мінімально-необхідному обсязі знань, умінь та компетентностей;

- посилити міждисциплінарний зв'язок «фізики-хімії» з іншими галузями шкільного навчання, надаючи учням водночас можливості усвідомити унікальність та специфіку предмета «Фізика-хімія»;

- зосередити увагу на глибинних зв'язках, які існують між фі-зико-хімічними явищами у довкіллі і, завдяки усвідомленню яких, стає можливим цілісне і глобальне пізнання світу. У методичному супроводі, який пропонується в програмі з цього колежового предмета, особлива увага звертається на дотримання найважливіших концептуальних підходів до його викладання, а саме:

1. Програма не має на меті плекати майбутніх хіміків чи фізиків, вона, насамперед, націлена на те, щоб сформувати в учнів культуру наукового мислення, абсолютно необхідну кожній сучасній людині.

2. У процесі експериментальної діяльності, передбаченої цим предметом, необхідно формувати в учнів ригористичність і критичність думки, інтелектуальну чесність (прагнення істини). Цікаві досліди та експерименти повинні слугувати прищепленню учням інтересу до предмета вивчення.

3. У процесі вивчення «Фізики-хімії» потрібно озброювати учнів навичками міркувань як кількісного, так і якісного характеру. Вивчення навчального матеріалу і оперування ним вимагає переважно міркувань якісного порядку, а математичні дані мають слугувати здебільшого засобом для усвідомлення найбільш сутнісних характеристик явищ і об'єктів.

4. Вивчення цього предмета має здійснюватись у тісному взаємозв'язку з технікою, яка розвивається, значною мірою, завдяки досягненням фізичної та хімічної науки.

5. Необхідно плекати в учнів дослідницький потяг до техніки, інженерної справи, науково-пошукової діяльності і використовувати з цією метою явища та предмети повсякденного життя.

6. Так само, як і решта дисциплін природничого циклу, «Фізика-хімія» повинна орієнтувати учнів на здійснення правильного вибору наукових пріоритетів з огляду на економічні, політичні, етичні проблеми суспільства. Вивчення цього предмета покликане сформувати в учнів вірні установки, наукові інтереси як запоруку здійснення правильного вибору і раціональних рішень у використанні результатів фізико-хі мічних наукових досліджень.

7. Опанування цього предмета учнями повинно базуватись на том}', що знання з фізики-хімії складають невід'ємний елемент загальної культури особи і стосуються, насамперед, розуміння вразливості світу, в якому ми живемо. З огляду на це, необхідно надавати учням знання про наукові відкриття в галузі фізики-хімії в їх історичному розвиткові, а також у тісному взаємозв'язку з іншими різновидами знань про всесвіт - астрономічними, астрофізичними.

8. Потрібно унаочнювати тісний зв'язок між різними видами знань про довколишній світ у процесі практичної діяльності учнів, зокрема й експериментальної.

9. Вивчення предмета має, якомога більшою мірою, спиратись на практику і унаочнювати учням, яким чином реалізуються в практичній діяльності людини досягнення науки, результати фундаментальних досліджень, технічні винаходи. а, з іншого боку, показувати, як практична діяльність людей стимулює науковий прогрес.

10. Необхідно навчати учнів бути. грамотними користувачами найсучасніших технічних механізмів і приладів, продуктів хімічної промисловості, якими вони послуговуватимуться у побуті. Зокрема, йдеться про безпечну для здоров'я людини та екології довкілля їх експлуатацію.

11. Беручи до уваги широкий контекст сучасної дійсності, навчання «Фізиці-хімії» повинно здійснюватись із залученням найсучасніших технічних засобів, зокрема комп'ютерів. Особливо корисним є використання комп'ютерів у процесі обробки статистичних даних, віртуального моделювання явищ і ситуацій. Однак неприпустимою є повна заміна безпосередньої практичної діяльності учнів її комп'ютерними віртуальними моделями.

Порівняно з попередньою, новітня програма з «Фізики-хімії» передбачає наступні нововведення:

- перенесення з програми четвертого до програми третього (завершального) класу колежу таких навчальних тем, як електричний розряд, іони, РН, фотографія;

- суттєве розвантаження тем: «механічний рух та транспорт», «хімічні речовини в довкіллі», «електрика в побуті»;

- спрощення та полегшення розділу програми «сила виштовхування води».

У новій програмі з'явилась нова рубрика позначена літерою «А», яка стосується дослідження та вивчення довкілля у безпосередньому його спостереженні і з опертям на синтез фізико-хімічних знань. Ця рубрика не обтяжує програму новими знаннями, а лише інтегрує і систематизує знання, які набувались в контексті старої програми. Дві наступні рубрики - «В» і «С» стосуються вивчення речовин (В) та світла (С). Вивчення явищ електричного струму передбачає надання мінімально-необхідних знань та засвоєння відповідної термінології і виконує підрядні (допоміжні), щодо засвоєння основних навчальних тем з «Фізики-хімії» та інших колежових дисциплін, функції.

Для зручності користування програма розбита на три колонки. У колонці «Види робіт» міститься перелік видів робіт, які можуть провадитись під час уроків, практичних занять, лабораторних робіт. Цей перелік може бути доповненим, зміненим, а отже, його не потрібно розглядати як вичерпний і обов'язковий.

Колонка «Зміст основних понять» стосується переважно фізико-хімічних знань, однак у ній містяться також вказівки на міжпредметні зв'язки, зокрема, робиться наголос на громадянському аспекті вивчення «Фізики-хімії», формуванні екологічного способу Мислення учнів. Колонка «Компетентність» містить перелік мінімально-необхідних для засвоєння учнями знань. Необхідно зауважити, що рубрика програми, позначена літерою «А», є визначальною щодо вивчення усіх тем, які стосуються довкілля.

 




Дата добавления: 2015-09-09; просмотров: 125 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | <== 27 ==> |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.008 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав