Читайте также:
|
|
Сучасний розвиток світового господарства характеризується процесами інтеграції, тобто господарського і політичного зближення країн, об'єднання їхніх зусиль для розв'язання економічних, соціальних, політичних та інших проблем.
Міжнародна економічна інтеграція виявляється на мікро - та макрорівні. Зокрема, мікроінтеграція передбачає взаємодію окремих фірм пі., міх країн на основі поглиблення міжнародного поділу праці та посилення коопераційних зв'язків між ними.
На макрорівні міжнародна економічна інтеграція виявляється у формуванні об'єднань держав та в узгодженні їхніх національних політик. Це явище в економічній літературі називається регіональна економічна інтеграція чи економічний регіоналізм.
Регіональна економічна інтеграція передбачає укладання інтеграційних угод між: державами певного регіону з метою створення спільного економічного простору. Першим представником регіональної економічної інтеграції було Європейське Співтовариство, яке функціонує нині у формі економічного і валютного союзу та називається Європейським Союзом. Процеси регіональної економічної інтеграції умовно можна поділити на два етапи. На першому - від 1960 до середини 1980-х років - здебільшого країни, що розвиваються об'єднували свої зусилля, аби протистояти розвиненим країнам. Зокрема в Латинській Америці утворилося кілька регіональних інтеграційних угруповань, таких як Латиноамериканська асоціація вільної торгівлі (1960), Центральноамериканський спільний ринок (1960), Карибський спільний ринок (1973), Латиноамериканська асоціація інтеграції (1980). В Азії 1967 р. було створено Асоціацію держав Південно-Східної Азії. Упродовж зазначеного періоду виникло кілька інтеграційних об'єднань в Африці, не зважаючи на бідність цих країн та їх низьку економічну активність. Осторонь від світових інтеграційних процесів відбувалися інтеграційні процеси в країнах так званого "соціалістичного табору", які розвивалися передовсім у межах Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ) - міжурядової організації соціалістичних країн, створеної 1949 р. Однак значна ідеологізація економічних взаємовідносин, нехтування ринковими механізмами регулювання та монополізація державою зовнішньоекономічних зв'язків поряд із зовнішніми чинниками, пов'язаними з геополітичними змінами у світовому господарстві, призвели до розпаду цього інтеграційного угруповання 1991 р.
Другий етап, що сформувався упродовж двох останніх десятиліть XX ст., характеризується співпрацею розвинених країн з країнами перехідної економіки та з країнами, що розвиваються. Прикладом є утворення 1993 р. Північноамериканської угоди про вільну торгівлю (НАФТА) за участю США, Канади та Мексики, а також приєднання до ЄС країн Центрально-Східної Європи на правах асоційованих членів з подальшою інтеграцією в це інтеграційне угруповання.
Нині процеси регіональної економічної інтеграції характеризуються інтенсифікацією, що зумовлено передовсім вигодами країн-учасниць інтеграційного процесу.
Співпраця в межах інтеграційного угруповання дає змогу:
- розширити доступ фірм окремих країн до фінансових, матеріальних, трудових та науково-технічних ресурсів у масштабах усього регіону;
- усунути торговельні та інші бар'єри між учасниками інтеграційного процесу, а також захистити їх від конкуренції з боку решти країн світу;
- спільно розв'язувати найгостріші соціально-економічні проблеми;
- збільшити торговельні потоки та розширити ринки збуту;
- виробити механізми економічної, а відтак і політичної безпеки країн-членів.
У своєму розвитку регіональна економічна інтеграція проходить кілька етапів. Найпоширенішою формою є зона вільної торгівлі, що передбачає усунення обмежень на взаємну торгівлю країн-учасниць інтеграційного процесу з одночасним збереженням власної системи квот і тарифів на торгівлю з іншими країнами.
Вищою формою регіональної економічної інтеграції є митний союз. Створивши митний союз, країни-члени інтеграційного угруповання не лише скасовують обмеження на власну торгівлю, але й проводять спільну зовнішньоторговельну політику щодо решти країн світу. Якщо вільного переміщення в межах певного економічного простору зазнають не лише товари, але й фактори виробництва - праця, капітал, підприємництво, то інтеграційне об'єднання функціонує у формі спільного ринку.
І, нарешті, найвищою формою економічної інтеграції є економічний союз, що передбачає створення наднаціональних органів, відповідальних за координацію та гармонізацію економічної, зовнішньої економічної політики держав-членів союзу.
Подеколи утворення міждержавних об'єднань може бути зумовлено не лише об'єктивними чинниками, але й ланцюговою реакцією країн світу на розвиток окремих інтеграційних угруповань. Звідси виділяють три основні шляхи регіональної економічної інтеграції.
Перший шлях передбачає формування міждержавних об'єднань на основі тривалої співпраці та еволюції господарських зв'язків між країнами певного регіону. Прикладом є формування на початку 1980-х років регіонального американсько-канадського господарського комплексу, а також утворення Європейського Союзу.
Другий шлях передбачає укладання інтеграційних угод на рівні державних органів, коли з певних політичних чи соціально-економічних міркувань утворюється інтеграційне угруповання між країнами, що не зовсім готові до співпраці в межах єдиного економічного простору.
Третій шлях пов'язаний із приєднанням окремих країн до діяльності уже чинних інтеграційних угруповань. Зокрема так була утворена НАФТА в результаті приєднання Мексики до господарського комплексу США та Канади; таким шляхом розвиваються й інтеграційні процеси в Європі, пов'язані з приєднанням країн Центрально-Східної Європи до ЄС.
Для створення інтеграційного угруповання між країнами окремого регіону потрібні певні політико-правові, економічні, соціально-культурні та інфраструктурні передумови.
Політико-правові передумови передбачають політичну стабільність, а також сумісність політичних настроїв і чинного законодавства країн, що інтегруються. Серед економічних передумов визначальними є рівень економічного розвитку, ресурсний, технологічний та експортний потенціали, ступінь зрілості ринкових відносин, конвертованість національної грошової одиниці, стабільність на національних і валютних ринках тощо.
Важливими для інтеграційних процесів є соціально-культурні умови, зокрема соціальні настрої населення, спільність культурних звичаїв і традицій, ступінь розвитку контактів із народами сусідніх країн та інше. Формування інфраструктурних передумов пов'язано передовсім із транспортними комунікаціями та розвитком сучасних інформаційно-комунікаційних систем.
Відсутність належних передумов призводить до нерівномірності розвитку й реалізації форм регіональної економічної інтеграції. Насамперед це пов'язано з економічними відмінностями окремих країн і регіонів світу, несумісністю політичних поглядів тощо. Особливістю сучасної регіональної економічної інтеграції є розвиток поряд з інтеграційними дезінтеграційних процесів.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 106 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |