Читайте также:
|
|
А.В. Бризгалін виділяє а) основні обов’язкові елементи, які обов’язково повинні бути визначені в законодавчому акті при встановленні податкового зобов’язання: платник податку, об’єкт оподаткування, податкова база, податковий період, податкова ставка, порядок обчислення податку, порядок сплати податку, строк сплати податку; б) факультативні елементи, які не обов’язкові, але можуть бути визначені законодавчим актом про податки чи збори: податкова пільга; в) додаткові елементи, які не передбачені в обов’язковому порядку для встановлення податку, але так чи інакше повинні бути чи присутні при встановленні податкового зобов’язання: предмет податку, масштаб податку, одиниця податку, джерело податку, податковий оклад, одержувач податку.
Д.В. Вінницький виділяє базові (об’єкт оподаткування, податкова ставка, порядок і строки сплати податку) та конкретизуючі елементи.
С.Г. Пепеляєв, поділяючи елементи на суттєві (сутнісні) та факультативні, бере за основу класифікації не суть (зміст) цих елементів, а їхню роль у визначенні податкового зобов’язання: без суттєвих елементів (суб’єкт податку, об’єкт податку, предмет податку, масштаб податку, метод обліку податкової бази, податковий період, одиниця оподаткування, податкова ставка, порядок обчислення податку, звітний період, строк сплати податку, спосіб і порядок сплати податку) податкове зобов’язання та порядок його виконання не можуть вважатися визначеними, натомість відсутність факультативних елементів (порядок утримання і повернення неправильно утриманих сум податку, відповідальність за податкові правопорушення, податкові пільги) не впливає на ступінь визначення податкового зобов’язання, але суттєво знижує гарантії його належного виконання.
М.П. Кучерявенко виділяє дві групи елементів: основні (платник податку, об’єкт оподаткування, ставка податку) та додаткові, які поділяються на ті, які деталізують основні чи пов’язані з ними елементи (предмет, база, одиниця оподаткування), та ті, які мають самостійне значення (податкові пільги, методи, строки і способи сплати податку, бюджет чи фонд, куди надходять податкові платежі).
Залежно від функціонального призначення елементи ЮКП поділяються на такі групи: 1) фіскальні елементи (елементи юридичної конструкції податку, через які реалізується в основному фіскальна функція податку);
2) організаційні елементи (елементи юридичної конструкції податку, через які реалізується в основному контрольна функція податку);
3) захисні елементи (елементи юридичної конструкції податку, через які в однаковій мірі реалізується фіскальна і контрольна функції податку у випадку їх первісного порушення). При цьому перші дві групи характерні для ідеальної юридичної конструкції податку. Реальну юридичну конструкцію податку складають усі три групи елементів.
Функціональний аналіз юридичної конструкції податку дозволяє з’ясувати ряд її субстанціональних якостей. Насамперед це стосується структури самої конструкції. У ній є незмінні та змінні величини. Існування змінних та незмінних величин можливе лише на рівні видової ЮКП. Кожна видова юридична конструкція податку характеризується власним набором змінних і незмінних елементів. Для однієї видової юридичної конструкції податку певний елемент може бути незмінним, а для іншої – навпаки. Існують так звані " визначальні " елементи у кожній видовій ЮКП. ]] Наприклад, в податках на майно – предмет податку (плата за землю). В деяких – суб’єкт податку (податок на доходи фізичних осіб).
Зміна "визначального" (незмінного) елемента ЮКП з неминучістю веде до зміни даної ЮКП іншою, новою конструкцією. Наприклад, зміна предмета податку в юридичній конструкції плати за землю (визначення в цій якості не тільки земельної ділянки, а й інших нерухомих об’єктів) приведе до перетворення юридичної конструкції плати за землю в зовсім іншу видову ЮКП. Усі ж інші елементи цієї видової юридичної конструкції податку не є постійними і в її межах можуть змінюватись. Заміна визначального елемента ЮКП впливає на вид ЮКП. Зміна змінного елемента ЮКП впливає на її зміст.
Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 107 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |