Читайте также:
|
|
Вхідні ворота- травний канал. У шлунку частина сальмонел гине під впливом кислого середовища, внаслідок чого звільняється ендотоксин,який всмоктується в кров і зумовлює інтоксикаційний синдром (гарячка, нудота, блювання, біль в животі)
Потім збудник попадає у тонку кишку, де і розмножується,частина гине, звільняється ендотоксин. Внаслідок чого виникає запальний процес в слизовій оболонці тонкої кишки, розлади нервово-судинного аппарату, порушення терморегуляції, гіпотонія, колапс, порушується водно-сольовий обмін, що призводить до дегідратації.
Збудник може проникати в різні органи та лімфатичні утворення. Можуть спостерігатися явища дистрофії, вогнища некрозу у внутрішніх органах.
Основні клінічні ознаки:
Інкубаційний період триває від 6 год. До 3 діб (частіше 12-24 год.). Початок гострий. Використовують таку клінічну класифікацію:
Локалізована- це:
Гастритний варіант - помірно загальна інтоксикація. Нудота і блювання короткочасні, проносу не має, Т-може бути нормальною або субфебоильною, неприємні відчуття і болі в епігаетрії.
Гастроентеричний варіант- симптом загальної інтоксикації,білбш виражені нудота і блювання,біль у животі посилюється, біль у м'язах і поперику,Т. Можуть бути явища катару верхніх дихальних шляхів,герпесу. Випорожнення рясні, кал смердючий, з домішками слизу і зеленуватим відтінком. Може бути збільшена печінка і селезінка
Гастроентероколітичнй варіант- більш виражені явища загальної інтоксикації, біль у животі, нерясні рідкі випорожнення з домішками слизу і крові, спазмована сигмоподібна кишка, тенезми.
Генералізована форма- це
Тифоподібний варіант- спочатку як гастроентеричний варіант, але надалі набуває перебігу, який нагадує черевний тиф (явища загальної інтоксикації, нежить, кашель, герпес, гіперемія обличчя, ангіа, тривала гарячка, можливі марення і галюцинації, розеольозна висипка, живіт здутий, печінка та селезінка збільшені).
Септичний варіант- зустрічається рідко. Початок гострий, озноб, підвищення Т, явища гастроентериту. Через декілька днів формується картина сепсису (озноб, гарячка, виражена пітливість, головний біль, безсоння, геморагічна висипка, печінка і селезінка збільшена.
Бактеріоносійство:
-гостре- продовжується до 3 місяців
-хронічне- понад 3 місяці
транзиторне- сальмонели вдалося виділити з калу лише 2 рази. В крові- еритроцитоз, лейкоцитоз, ШОЕ в нормі або дещо збільшена.
Ускладнення: колапс, інфекційно-токсичний шок, гостра недостатність серця,нирок, набряк головного мозку, геморагічний синдром, пневмонія, інфекція сечових і жовчних шляхів.
Прогноз як правило сприятливий. Летальність становить 0,1- 0,4% і
зумовлено розвитком генералізованої форми.
Діагностика:
Матеріал: кров, кал, сеча, блювання, промивні води, жовч, залишки їжі, вода, ексудат чи гній із запальних вогнищ.
Методи: 1) бактеріологічний; 2) серологічний. Діагностичний титр 1:160. Лікування
Госпіталізацію хворих на сальмонельоз здіснюють за клінічними та епідеміологічними даними. Обов'язковій госпіталізації підлягають хворі з важким і середньої важкості перебігом та осіб, які проживають у гуртожитку або належать до декретованої групи. Постільний режим. Дієта механічно- щадна.
Треба як можна раніше промити шлунок і кишки 2% розчином натрію гідрокарбонату або слабо рожевим розчином калію перманганату. Після чого призначають сорбент (активоване вугілля, ентеросгель, полісорб, ентеродез) і дати тепле пиття.
Етіотропна терапія:
антибіотики (левоміцетин, канаміцин), цефтриаксон, ципрофлоксацин, гентаміцин;
препарати нітрофупанового ряду (фуразолідон, фурагін);
полівалентний сальмонельозний бактеріофаг.
Патогенетична терапія:
-сольові розчини- „ораліт", „квартасіль", „фіміпс" №1 та №2, „Ацесіль", „Хлосіль", ізотон, розчин натрія хлорида, реосорбілапт;
-глюкокортикостероїди- преднізолон 60-3ООмг на добу,гідрокортизон 125-750 мг на добу;
-діуретичні засоби (лазікс, манітол);
-серцеві глікозиди (строфантин, корглікон);
-ферментні препарати (панзинорм, фестал, панкреатин, креоли, мезимфорте);
-імуностимулятори (метилурацил, пентоксил, тімалін);
-антигістамінні (димедрол, кальцію хлорид);
-вітаміни.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 89 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |