Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Суть, мета, завдання, принципи, шляхи, засоби і методи трудового виховання дітей.

Читайте также:
  1. I. Назначение методических рекомендаций
  2. I. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЙ РАЗДЕЛ
  3. I. ТЕОРЕТИЧЕСКОЕ ОБОСНОВАНИЕ ПСИХОДИАГНОСТИЧЕСКОЙ МЕТОДИКИ
  4. II. Задачи и направления деятельности методического объединения
  5. II. МЕТОДИЧЕСКИЕ РЕКОМЕНДАЦИИ ПРЕПОДАВАТЕЛЮ ПО ОРГАНИЗАЦИИ ИЗУЧЕНИЯ ДИСЦИПЛИНЫ
  6. II. Методические указания
  7. II. Методические указания к выполнению контрольной работы
  8. II. ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКИЕ РЕКОМЕНДАЦИИ
  9. II. Учебно-методическое обеспечение
  10. II. ЭКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЕ ОБОСНОВАНИЕ ПСИХОДИАГНОСТИЧЕСКОЙ МЕТОДИКИ.

Тема19 Трудове виховання

Навчальна дисципліна: Педагогіка

Курс: 3, спеціальності „Початкова навчання”

Кількість годин: 2

Форма проведення: бінарна лекція з постановкою проблемних завдань

Міжпредметні зв’язки: -забезпечуючі: психологія, історія, філософія.

- забезпечувані: психологія, соціальна педагогіка, культурологія, педагогічна майстерність.

Мета - ознайомити студентів з провідними поняттями системи трудової підготовки і профорієнтації школярів та шляхами їх реалізації у сучасних умовах; проаналізувати педагогічні вимоги до організації трудової діяльності учнів, профорієнтації; сформувати уміння планувати, організовувати трудові справи, навчити студентів чітко визначати мету, завдання, зміст, форми і методи трудового, економічного виховання та профорієнтації у роботі класного керівника, виділяти основні етапи організації трудової діяльності школярів, володіти різними методами трудової підготовки, організовувати суспільно-корисну та виробничу працю учнів різних вікових груп.

Ключові поняття: трудове виховання; трудове навчання; суспільно-корисна праця; професійна підготовка; економічна освіта; економічне виховання; профорієнтація, профосвіта, профадаптація, профвиховання і профдобір

План заняття

1. Суть, мета, завдання, принципи, шляхи, засоби і методи трудового виховання дітей.

2. Професійна орієнтація учнів.

3. Зв’язок трудового і економічного виховання.

Рекомендована література

1. Волкова Н.П. Педагогіка: Посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: Видавничий центр „Академія”, 2001. – С.118-120.

2. Кузьмінський А.І,, Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – К.: Знання, 2007. – С.288-303.

3. Макаренко А. С. Педагогічна поема –М.,1950

4. Положення про професійну орієнтацію молоді, яка навчається// Інформаційний збірник Міністерства освіти України -1995 -№15 - С 4-5

5. Практикум з педагогіки: Навчальний посібник: Видання 3-тє, перероблене і доповнене / За заг. ред. О.А.Дубасенюк. – Київ: „Центр навчальної літератури”, 2004, С. 345-358.

6. Стельмахович М. Г. Українська народна педагогіка -К,1996

7. Сухомлинський В.О. Проблеми виховання всебічно розвиненої особистості //Вибр твори в 5т - К, 1976 - Т 1

8. Сухомлинський В О Народження громадянина //Вибр твори в 5т К, 1976 -ТЗ

9. Ушинський К.Д. Праця в їїпсихічному й виховному значенні //Вибр. Пед. твори у 2-х т - Т 1 - С 106

10. Фіцула М М Педагогіка - К, 2005 - С 67-71


Суть, мета, завдання, принципи, шляхи, засоби і методи трудового виховання дітей.

На початку 60-х років ХІХ століття в сучасній педагогіці з'явився термін "трудова підготовка”. тобто підготовка до певного виду праці, до набуття певної професії. Багатолітня практична робота И. Г. Песталоцці, К.Д. Ушинського, А.С. Макаренка, С.Ф. Русової, В.О. Сухомлинського та багатьох інших сучасних педагогів підтверджують, що в систему трудової підготовки входять трудова освіта та трудове виховання, економічна освіта та економічне виховання, профорієнтаційна робота.

Трудове виховання - це цілеспрямований, організований, систематичний педагогічний процес залучення і стимуляції школярів до різноманітних видів праці з метою формування певних виробничих знань, умінь, навичок, розвитку творчого мислення, інтелекту, працьовитості, усвідомлення необхідності праці як основи життєдіяльності кожної людини (О.А.Дубасенюк).

Праця - це цілеспрямована діяльність людей на задоволення своїх потреб, необхідна умова існування та розвитку суспільства, основа життєдіяльності чюдини (О.А.Дубасенюк).

Завдання трудового виховання: а) психологічна підготовка особистості до праці (прагнення і бажання сумлінно і відповідально працювати, усвідомлення соціальної значущості праці як необхідного обов'язку і духовної потреби людини, бережливе ставлення до результатів праці і поваги до людей праці, творче ставлення до праці); б) практична підготовка до праці (наявність загальноосвітніх і політехнічних знань про загальні основи виробничої діяльності людини, вироблення умінь і навичок, необхідних для трудової діяльності, виховання основ трудової культури); в) підготовка до свідомого вибору професії.

Вимоги до трудової діяльності учнів: а) суспільна спрямованість праці школярів; б) ініціатива і творчість дітей в організації праці; в) колективний характер праці; г) різноманітність видів праці; г) стимулювання праці учнів; д) дотримання правил техніки безпеки; е) змагальність; ж) плановість і систематичність.

Система трудового виховання учнів включає такі елементи: а) навчальна праця як перший серйозний і важливий обов'язок учнів перед суспільством; б) реалізація принципу політехнізму у викладанні основ наук; в) трудове навчання;г) позакласна робота з трудового виховання школярів; д) праця в сім'ї.

Важлива складова системи трудового виховання —трудове навчання, що здійснюється від першого класу до закінчення школи. Його зміст визначається навчальною програмою з трудового навчання для кожного класу.

З кожного профілю трудового навчання учні одержують такі види підготовки: загальнотрудову, загальновиробничу, загальнотехнічну й спеціальну.

Загальнотрудова підготовка передбачає оволодіння єдиними для всіх профілів знаннями, уміннями і навичками з планування, організації і самоконтролю своєї праці.

Загальновиробнича підготовка дає відомості про науково-технічний прогрес, основні галузі виробництва, основи економіки і організації праці, охорону природи і довколишнього середовища.

Загальнотехнічна підготовка будується з урахуванням специфіки галузі, в яку входить обраний учнями профіль трудової підготовки.

Спеціальна підготовка передбачає формування початкових вмінь і навичок праці з обраної спеціальності.

Трудове виховання ґрунтується на певних принципах. Досить вдало їх сформулював В.О. Сухомлинський.

1. Єдність трудового виховання і загального розвитку — морального, інтелектуального, естетичного, фізичного.

2. Розкриття, виявлення, розвиток індивідуальності в праці.

3. Висока моральність праці, її суспільно корисна спрямованість.

4. Раннє залучення до продуктивної праці.

5. Різноманітність видів праці.

6. Постійність, безперервність праці.

7. Наявність рис продуктивної праці дорослих у дитячій праці.

8. Творчий характер праці, поєднання зусиль розуму і рук.

9. Наступність змісту трудової діяльності, умінь і навичок.

10. Загальний характер продуктивної праці.

11. Посильність трудової діяльності.

12. Єдність праці і багатогранного життя.

У процесі трудового виховання в сім'ї, в загальноосвітніх навчально-виховних закладах важливо творчо підходити до реалізації вимог цих принципів.

Основними шляхами (напрямками) трудового виховання є такі.

1. Родинно-побутова трудова діяльність.

2. Перебування вихованців у дошкільних виховних закладах.

3. Заняття в загальноосвітніх навчально-виховиих закладах.

4. Участь у систематичній продуктивній діяльності.

5. Заняття у професійних навчальних закладах.

Засоби трудового виховання охоплюють велику кількість предметів, дій, знарядь тощо, які допомагають людині здійсню­вати певні трудові операції — це фізичні зусилля людини, зна­ряддя праці, обладнання, природні багатства та ін.

Форми трудового виховання вирізняються своєю різноманіт­ністю. До них можна віднести: уроки праці, гуртки, студії, тру­дові десанти та ін.

Трудове виховання є складовою всебічного гармонійного роз­витку особистості. Тому загальні методи виховання мають бути ефективно використані і в системі трудового виховання: пере­конування, приклад, вимога, вправи, вправляння, заохочення, покарання.

Включення дітей у працю необхідно здійснювати з урахуванням фізіології дітей молодшого шкільного віку, особливостей їх організму і психіки, їх інтересів і здібностей.

. Включаючись в працю, учні вступають у відносини з предметами, засобами, результатами праці, самою працею, в міжособистісні стосунки з учасниками праці. Формування відносин до предмета праці поглиблює екологічне, етичне виховання учнів, створює умови для розвитку естетичної культури особистості. Таким чином, воно сприяє гармонійному розвитку особистості, діяльність якої відрізняється творчим і творчою працею.

У результаті виникають відносин молодших школярів до самого процесу праці формується поняття про працю як єдиному джерелі добробуту суспільства і умови розвитку і становлення особистості. Ставлення учнів до процесу праці має велике значення для формування у них таких особистісних якостей, як терпіння, старання, уважність, справедливість, добросовісність, організованість, цілеспрямованість, працелюбність, дисциплінованість, самокритичність. Що виникає в праці ставлення до себе як суб'єкту трудової діяльності розвиває у молодших школярів упевненість у собі, відповідальність.

У трудовій діяльності можна виділити цілий ряд впливів: особистості на особистість; особистості на колектив; колективу на особистість; колективу на колектив.

У практиці роботи класоводів спостерігаються активні виховні справи трудової спрямованості, викликані до життя соціально-економічними процесами. Серед трудових виховних справ є традиційні й нові форми: свято праці, виставка виробів, генеральне прибирання, гуманітарна допомога, озеленення і благоустрій школи, турнір умільців (помічниць мам, членів гуртка «Умілі руки»), тиждень добрих справ, місто веселих майстрів, шефська допомога, зони турботи, розвідка корисних справ, трудовий десант, та ін.

Таким чином, в посильній трудовій діяльності молодших школярів закладені суттєві можливості морального, екологічного, естетичного виховання та фізичного розвитку.

Дуже важливим у трудовій діяльності учнів є практичний показ і навчання їх способам і прийомам роботи, дотримання правил техніки безпеки. Велике значення має керівництво самим процесом праці та надання допомоги учням в освоєнні раціональними способами його виконання.

Трудове виховання охоплює ті аспекти виховного процесу, де формуються трудові дії, складаються виробничі відносини, вивчаються знаряддя і способи їх використання. Праця в процесі виховання виступає й як провідний чинник розвитку особистості, і спосіб творчого освоєння світу, набуття досвіду посильної трудової діяльності в різних сферах праці, і як невід'ємний компонент загальної освіти, невід'ємна частина фізичного і естетичного виховання




Дата добавления: 2015-04-20; просмотров: 492 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | <== 77 ==> | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав