Читайте также:
|
|
За даними американської статистики щорічно в США наступає більше 1100000 позашлюбних вагітностей у жінок віком до 20 років. З цієї кількості половина завершується народженням живого немовляти, третина мам поспішно виходить заміж, а дві треті дітей народжуються поза шлюбом.
Є наступні причини позашлюбної народжуваності серед підлітків [11, c.282]:
1. Невігластво в сфері репродукції, неготовність нести відповідальність за наслідки сексуальної поведінки, пасивне ставлення до життя. Частота вагітностей у підлітків часто є результатом відсутності знань, що стосуються процесу зачаття та контрацепції. Також значну роль відіграють подвійні стандарти: представники обох статей схильні розглядати мужчину як агресора, а жінку відповідальною за межі сексуальних стосунків, водночас і юнаки, і дівчата вважають, що жінка має бути пристрасною і не застерігатися під час статевого акту.
2. Психологічні потреби. Причини вагітності й народження у дівчаток-підлітків криються в поведінці, яка відображає психологічний стан матері (наприклад, вагітність і народження дитини в підлітковому віці може задовольняти неусвідомлювану потребу бути любимою: дитина заповнить вакуум самотності).
3. О тримання соціальної допомоги. Цей мотив спрацьовує, якщо дівчина бідна.
4. Приклад батьків і відсутність належного нагляду. Поведінка батьків і відсутність нагляду є причиною позашлюбної вагітності та народжуваності, особливо в неповних сім’ях.
5. Соціальні норми. Причина поведінки підлітків у сексуальній сфері й виконанні батьківських обов’язків безпосередньо пов’язана з сильним впливом соціальних норм, які підлітки сприймають, інтерналізують і згідно з якими діють.
6. Фізіологічний мотив. На статевий акт, внаслідок якого жінка вагітніє й народжує, безпосередньо впливають гормональні зміни, що відбуваються в організмі підлітка.
У США 95% матерів, які народили дитину поза шлюбом прагнуть самостійно її виховати і тільки 5% віддають дитя на всиновлення. Самотні матері називають багато причин свого рішення, проте їх можна об’єднати в два блоки: потребу любити і можливість самовиразитись через дитину.
Більшість учених дотримуються думки, що народження позашлюбної дитини юною матір’ю – це трагедія. Вона може попасти у безвихідь через неможливість отримати належну освіту, повторні вагітності, відсутність стабільності в сімейному житті, постійну залежність від інших. Часто вагітні дівчата зіштовхуються з осудженням їх поведінки близьким оточенням, вступають у конфлікт з батьками, водночас проживаючи в їх домівках і за їх рахунок. Якщо вони виходять заміж, шанси зберегти сім’ю оцінюються як один до п’яти.
Вчені виокремлюють чотири концептуальні моделі сімейної адаптації до народження позашлюбної дитини в підлітків [11, c. 284]:
1. Заміщення батьків – бабуся бере на себе повну відповідальність за виховання внука і стає таким чином його психологічною матір’ю. Не дивлячись на те, що її донька є біологічною матір’ю дитини, вона несе мінімальну батьківську відповідальність.
2. Доповнення батьків – мама й донька спільно турбуються про дитину, їм часто допомагають брати, сестри та інші родичі. У цій моделі є різні форми організації виховної діяльності та функціонально-рольового розподілу: в деяких сім’ях за дитиною доглядає той, хто в даний момент перебуває вдома, в інших – між членами сім’ї розподіляються різні завдання або час, але переважно бабуся купає, годує й одягає дитину, навіть якщо мама перебуває вдома.
3. Підтримка основного з батьків – головну відповідальність за виховання своєї дитини весь час несе мама, яка, як правило, проживає окремо від батьківської сім’ї, від якої може отримувати часткову фінансову допомогу, допомогу в формі регулярного спілкування, систематичних відвідин, нагляду за дитиною, господарством тощо. У цій моделі дівчина-підліток швидко засвоює роль матері, приступає до виконання материнських обов’язків у повному обсязі при мінімальному керівництві з боку її власної мами.
4. Навчання в батьків – бабуся виступає в ролі наставника своєї доньки, до якої вона ставиться як до «мами-учениці». Завдання бабусі полягає в тому, щоб чутливо реагувати на рівень материнських знань і здібностей дочки, вести її до досягнення нових висот у цій галузі та впевненості в собі – за таких умов бабуся зможе поступово передати материнську роль своїй доньці.
Народження позашлюбної дитини юною матір’ю накладає значний негативний відбиток на три покоління. По-перше, самі матері різко змінюють свою життєдіяльність, відкладають отримання освіти, втрачають економічні можливості, стосунки з ровесниками тощо. По-друге, батьки юних мам часто відчувають гостре розчарування й шок стосовно ранньої позашлюбної вагітності; руйнуються їх власні життєві плани, на їх плечі лягає тягар турбот про дитину, яка не є їх власною, а також левова частка матеріальних витрат. По-третє, за такий вчинок розплачується й позашлюбна дитина, яка найвірогідніше не буде рости в достатку, не отримає хорошої освіти, буде позбавлена задоволення багатьох психічних потреб і матиме великий шанс стати юним батьком чи матір’ю. По-четверте, позашлюбна народжуваність стає суспільною проблемою, яка стосується і сфери моралі, і платників податків тощо.
Існує п’ять міфів про юних батьків-чоловіків [9]:
1. Міф про батька-привида – він, в основному, відсутній і мама повинна сама турбуватись про себе й дитину.
2. Міф про «крутого» хлопця – його стосунки з матір’ю дитини були випадковими, і в нього немає жодних почуттів як до неї, так і до дитини.
3. Міф про «справжнього мужчину» - у нього гіпертрофована потреба у підтвердженні його мужності, оскільки сам він відчуває власну неадекватність.
4. Міф про Дон-Жуана – він експлуатує безпомічних недосвідчених дівчат, які нічого не підозрюють.
5. Міф про «розумника» - він наче «джерело мудрості» у сфері сексу, знає про секс майже все.
Насправді більшість юних батьків-чоловіків беруть психологічну й матеріальну участь у житті майбутньої матері протягом всієї вагітності та в подальшому, відчувають до неї і до дитини певні позитивні емоції. Проте ті з них, які офіційно реєструють стосунки і створюють сім’ю, мають невеликі шанси для її збереження. Це пояснюється соціально-економічними причинами: відсутність закінченої освіти не дає можливості заробляти гроші і матеріально утримувати дітей. Але вагомішими є причини психологічні [11, с.377-380]:
1. Особистісна незрілість, відповідно невміння спрогнозувати, в якому напрямку буде розвиватись їх особистість, невміння вирішити ті важкі завдання, які будуть виникати в їх житті.
2. Невпевненість у собі, надмірна чутливість та емоційна неврівноваженість. Багато юних людей продовжують бунтувати проти авторитету дорослих, досягаючи емоційної незалежності від батьків. Якщо такі люди народжують дитину і намагаються створити сім’ю, вони переносять ці риси на стосунки з партнером, через що важко адаптовуються і вирішують конфліктні ситуації, створюють атмосферу взаємної недовіри, ревнощів, не вміють спілкуватися і домовлятися.
3. Нездатність нести відповідальність за свої вчинки. Юні батьки часто походять з неповних сімей, у багатьох чоловіків не було батька, а отже, прикладу чоловічої батьківської ролі, тому вони не готові взяти ці ролі на себе; їм хочеться погуляти, порозважатись з друзями, а не думати про дитину та обтяжливі домашні обов’язки.
4. Стреси, пов’язані зі зміною способу життя, самотністю, незадоволенням власних потреб, народженням дітей з вадами. Часто молоді батьки втрачають місце навчання чи роботи, проживають у важких матеріальних умовах, не мають можливості отримати психологічну та моральну підтримку від друзів і близьких родичів. Крім цього, медики постійно наголошують на небезпеці ранньої вагітності як для жінок, так і для їх дітей. Оскільки організм жінки може бути ще недостатньо пристосованим для виношування плоду, воно може протікати з ускладненнями. У юних матерів частіше народжуються недоношені діти, діти з фізичними на невралгічними відхиленнями, вища смертність, ніж у матерів, яким за 20.
5. Незадоволення статевим життям. Після народження дитини між партнерами часто виникають суперечності щодо якості та частоти сексуальних контактів, вони перестають отримувати задоволення від статевого життя, як правило, жінки опиняються в більш скрутному становищі, ніж чоловіки.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 100 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |