Читайте также:
|
|
Словесні методи Слово вчителя - найдоступніший і розповсюджений інструмент навчання. Навчившись користуватися словом, вчитель навіть самі абстрактні поняття, ідеї робить зрозумілими дітям. За допомогою слова він може викликати у свідомості дітей яскраві картини минулого, прекрасного майбутнього людства, будови всесвіту. Слово активізує уяву, пам'ять, почуття учнів,хто добре володіє майстерністю розповіді, забезпечує засвоєння учнями знань у певній системі, розвиває їх мислення.
Наочні методи Метод спостереження. В даний час, коли навчання будується на основі тісного зв'язку з життям, межі використання методу спостереження в навчальному процесі значно розширюються. Без спостереження різноманітних явищ природи, праці людей, суспільного життя, спостережень, що направляються, що їх організував вчителем, не можна собі уявити успішне здійснення завдань зв'язку навчання з життям. Необхідність широкого застосування методу спостереження випливає з обліку процесу пізнання дітьми явищ навколишньої дійсності. На основі спостережень формуються подання учнів і глибше, достовірніше стають їхні знання.
ПРАКТИЧНІ МЕТОДИ Метод вправ. Характер і методика вправ залежать від особливостей навчального предмета, конкретного матеріалу, питання, що вивчається і віку учнів. Але дидактика формулює ряд загальних правил проведення вправ.
Першим правилом є доведення до свідомості учнів мети та порядку виконання вправи.
Різноманітність вправ - друга важлива правило їх організації.
Третє правило – систематичність проведення вправ. Причому після пояснення нового матеріалу вправи даються частіше. Поступо венаростання труднощі вправ - наступне правило їх проведення.
Відразу після вивчення нового матеріалу вчитель дає типові вправи, в яких вивчені учнями ознаки виступають найбільш яскраво і опукло. Коли ж новий матеріал засвоєний учнями міцно, можна давати завдання і вправи, для виконання яких діти використовують знання інших тем предмета.
№23 Методи самостійної роботи
Самостійна робота – найважливіша передумова повноцінного оволодіння знаннями, вміннями й навичками. Часто і правильно застосована робота розвиває довільну увагу дітей, виробляє в них здатність міркувати, запобігає формалізму в засвоєнні знань і взагалі формує самостійність як рису характеру. Це зумовлює обов’язковість і різноманітність самостійних робіт.На кожному уроці можуть бути самостійні роботи різного дидактичного призначення: перевірні;підготовчі; навчальні. Основна функція перевірних самостійних робіт – контролююча. Щоб актуалізувати опорні знання учнів, їхні уміння і навички, потрібні для сприймання нового матеріалу, майже на кожному уроці вчитель пропонує дітям підготовчі самостійні вправи. Це можуть бути усні й письмові вправи на повторення, зіставлення певних фактів, правил, способів дій, попереднє читання й спостереження, розгляд картин та ілюстрацій, складання описів, замальовок якихось об’єктів, знаходження даних тощо. До навчальних самостійних робіт відносимо ті, які пропонують дітям для самостійного засвоєння нового матеріалу.Щоб самостійна робота на уроці була ефективною, слід чітко уявляти її залежність від ряду дидактичних умов. Самостійна робота на уроці – органічна частина навчального процесу. Тому методика її проведення визначається специфічними особливостями кожного предмета, змістом теми, рівнем підготовленості учнів.Самостійну роботу залежновідїї мети можнапроводити на різнихетапах уроку. Найчастішевчителівідносятьїї до закріплення і повторення. І дужерідко – до вивчення нового матеріалу, хочавінвивчаєтьсямайже на кожному уроці. Щоброзвиватипізнавальніздібностідитини, їйслідпропонувати для самостійногоознайомлення і новийматеріал.
Плануючи самостійну роботу, вчитель має:1) визначити її місце в структурі уроку;2) знати вимоги до учнів на даному рівні оволодіння матеріалом;3) передбачити труднощі, які можуть виникнути під час роботи у різних групах дітей;4) правильно визначити зміст і обсяг завдань; форму їх подачі; тривалість самостійної роботи;5) дібрати потрібний матеріал;6) знайти раціональний спосіб перевірки роботи.
Плануючи завдання для самостійної роботи, вчитель враховує можливості кожного виду роботи і його відповідність меті уроку. Так, коли самостійновиконуютьсятренувальнівправи, доцільновикористатипідручникчикартки з диференційованимизавданнями: а коли йдеться про підготовку до сприймання нового матеріалу з читання, в пригодістанутьрозповідь-бесіда, вправи з дошкитощо. Неправильневизначення часу на самостійну роботу можеспричинитиперебудовунаміченоговчителем плану уроку.
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 201 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |