Читайте также:
|
|
Метод навчання — взаємопов'язана діяльність викладача та учнів, спрямована на засвоєння учнями системи знань, набуття умінь і навичок, їх виховання і загальний розвиток.
Методи навчання та їх класифікація
Залежно від походження інформації виділяють: словесні, наочні та практичні методи; від мети: методи здобуття нових знань, метод формування умінь і навичок, метод застосування знань на практиці, методи творчої діяльності, методи закріплення знань, умінь і навичок, методи перевірки і оцінювання знань, умінь і навичок.
Пояснювально-ілюстративний: викладач організує сприймання та усвідомлення учнями інформації, а учні здійснюють сприймання, осмислення і запам'ятовування її; репродуктивний: викладач дає завдання, у процесі виконання якого учні здобувають уміння застосовувати знання за зразком; проблемного виконання: викладач формулює проблему і вирішує її, учні стежать за ходом творчого пошуку частково-пошуковий викладач формулює проблему, поетапне вирішення якої здійснюють учні під його керівництвом дослідницький: викладач ставить перед учнями проблему, і ті вирішують її самостійно, висуваючи ідеї, перевіряючи їх, підбираючи для цього необхідні джерела інформації, прилади, матеріали тощ спонукальний метод навчання і пошуковий метод учіння. Викладач ставить перед учнямипроблемніпитання і завдання, організовуючиїхсамостійнудіяльність; учнісамостійноздобувають і засвоюютьновізнанняв основному без допомогивикладача. Словесн іметодинавчання. Головна їхособливість у тому, щоінформаціяподаєтьсяучням через слово викладача, а сприйманняїїздійснюється у процесіслуханняїї. Наочніметоди навчанняДо наочнихметодівнавчання належать: ілюстрування, демонстрування, самостійнеспостереження. Практичні методи навчанняВикористовують для безпосереднього пізнання дійсності, поглиблення знань, формування вмінь і навичок. До них належать: вправи, лабораторні, практичні, графічні й дослідніроботи.
№20 Методи навчання — взаємопов'язана діяльність викладача та учнів, спрямована на засвоєння учнями системи знань, набуття умінь і навичок, їх виховання і загальний розвиток. Залежновідпоходженняінформаціївиділяють: словесні, наочні та практичніметоди; Словесніметодинавчання. Головна їхособливість у тому, щоінформаціяподаєтьсяучням через слово викладача, а сприйманняїїздійснюється у процесіслуханняїї.(бесіда,лекція,розповідь,інструктаж)
До наочнихметодівнавчання належать: ілюстрування, демонстрування, самостійнеспостереження.
Метод ілюстрування — оснащення ілюстраціями статичної (нерухомої) наочності, плакатів, малюнків, картин, карт, схем .Метод демонстрування — показ рухомих засобів наочності, приладів, дослідів, технічних установок.Споглядальною наочність є тоді, коли учні під керівництвом учителя спостерігають, розглядають об'єкти в натурі або в зображеннях. Практичні методи навчання
Використовують для безпосереднього пізнання дійсності, поглиблення знань, формування вмінь і навичок. До них належать: вправи, лабораторні, практичні, графічні й дослідні роботи.. Лабораторні роботи — вивчення у школі природних явищ за допомогою спеціального обладнання.. Практичні роботи — застосування знань учнями у ситуаціях, наближених до життєвих .Графічні роботи —- відображення знань учнів у кресленнях, графіках, діаграмах, гістограмах, таблицях, ілюстраціях, ескізах, замальовках із натур
№21 Виділяють основні 2 підгрупиметодів: репродуктивні і продуктивні.
Репродуктивні методи характеризуються тим, що за їх допомогою учні засвоюють знання в готовому вигляді, виконуючи інтелектуальні і практичні дії по зразку, який надає викладач, майстер виробничого навчання.
Недостатньо високий рівень самостійної розумової діяльності учнів забезпечує використання пояснювально-ілюстративного методу, коли викладач пояснює, ілюструє навчальний матеріал. Учні отримують знання на уроці, з літератури, через екранний засіб у готовому вигляді. Пояснювально-ілюстративний і репродуктивний – методи традиційного навчання, основна сутність яких зводиться до процесу передачі готових відомих знань студента.
Переваги пояснювально-ілюстративного і репродуктивного методів:економічність часу;можливість передачі знань, умінь за стислий час і невеликими затратами зусиль;міцність знань завдяки можливості їх багаторазового повторення.
Недоліки цих методів:уповільнений темп вивчення матеріалу; переважаюче навантаження на пам’ять студента.
Пошукові (продуктивні) методи передбачають послідовне і цілеспрямоване включення учнів у вирішенні завдань різної складності, в процесі якого вони активно засвоюють нові знання і уміння. Використання цих методів передбачає виконання таких вимог:висунення пізнавальних задач;висунення гіпотез; залучення учнів до активної пізнавальної діяльності;аналіз і оцінка результатів навчальної діяльності.Залежно від рівня розумової активності учнів виділяють такі продуктивні (пошукові) методи:
Проблемний виклад передбачає створення вчителем проблемної ситуації, допомогу учням у виокремленні та прийнятті проблемної задачі, використання словесних методів (пояснення, розповіді, лекції) для активації розумової діяльності учнів, спрямованої на задоволення пізнавального інтересу, шляхом отримання нової інформації. Учні стають співучасниками наукового пошуку. Частково-пошуковий (евристичний) метод спрямований на залучення учнів до пошуків шляхів, прийомів і засобів розпізнавання пізнавальної задачі. Дослідний метод спрямований на залучення учнів до самостійного розв’язання пізнавальної задачі з використанням необхідного обладнання.
Переваги пошукових (продуктивних) методів:розвиток логічного творчого самостійного мислення і здібностей учнів, їх творчих умінь;засвоєні таким чином знання більш міцні;
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 83 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |