Читайте также:
|
|
У трудовому навчанні всі методи можуть бути конкретизовані за трьома групами - у відповідності зі способом передачі і засвоєння інформації: словесні, наочні і практичні. Словесні методи широко використовуються, тому треба чітко розрізняти особливості кожного з них та методики їх застосування Словесні методи припускають кілька неодмінних умов, які професіонал повинен виконувати.
Дикція, темп і чіткість мови дуже важливі для її адекватного сприйняття школярами. Ясно вимовні терміни, що супроводжуються паузами для осмислювання, словесні описи, дані в такому темпі, що вони розуміються і запам'ятовуються, - усе це звичайні методичні умови усного викладу.
У практиці вчителя технології одне з найважливіших місць займають демонстраційні (наочні) методи навчання. Так у методиці прийнято називати сукупність дій вчителя, яка полягає в показі учням самих предметів або їхніх моделей, а також у поданні їм певних явищ або процесів з поясненням їх істотних ознак. Демонстрація (показ) здатна сформувати в учнів точний і конкретний зразок трудових дій, яким вони будуть наслідувати, звіряти з ним свої дії. Ефективність демонстрації багато в чому залежить від правильної методики показу. Ось кілька правил, якими слід керуватися:
Інформувати школярів про те, що вони будуть спостерігати і з якою метою; Організувати спостереження так, щоб всі учні добре бачили демонстрований предмет; Дозволити учням по можливості сприймати предмет різними органами почуттів, а не тільки за допомогою зору; Намагатися, щоб найважливіші особливості предметів справляли на учнів найбільш сильне враження; Дозволити учням побачити предмети і процеси у властивих їм рухах та змінах. Що ж стосується демонстрації трудових прийомів, то тут застосовують таку методику:
- Показ трудового процесу; - Показ його в уповільненому темпі; - Показ в уповільненому темпі з зупинками після кожного прийому, при необхідності - ізольований показ окремих складних рухів; - Заключний показ трудового процесу проводиться в робочому ритмі; - Перевірка (пробне виконання) з'ясування учнями показаного трудового процесу. Практичні методи повинні змінюватись вчителем у застосуванні: залежно від періоду навчання і, значною мірою, від віку учнів. Так, на початкових етапах навчання можуть застосовуватися підготовчі вправи з вироблення правильної пози, вмінню тримати інструменти, з координації і т.д. При виконання вправ вчитель технології повинен запобігати квапливість, спонукати учнів уважно стежити зі своїми діями і оцінювати їх результат.
Практичні методи спрямовані, перш за все, на безпосереднє пізнання дійсності, і самостійність школярів має розвиватися і всіляко підтримуватися з перших занять.
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 93 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |