Читайте также:
|
|
У третій чверті XIX ст. у ряді держав Європи та інших частин світу було прийнято закони про введення в загальноосвітніх школах ручної праці. Як зазначають дослідники, цей факт свідчить про вторгнення потреб виробництва в сферу навчання і виховання. У цей період значно зросла боротьба за сфери впливу. Буржуазії потрібне було активне, діяльне молоде покоління, яке могло б відстоювати її інтереси при перерозподілі світового ринку. І вона покладала великі надії на трудову школу. Деякі буржуазні діячі говорили у зв’язку з цим відверто, що той переможе у всесвітньому ринку, хто раніше введе ручну працю в школі. Дрібні товаровиробники також сподівалися, що трудова школа допоможе їм відстояти свою незалежність у конкурентній боротьбі, що введення ручної праці зміцнюватиме «хатню промисловість», забезпечуватиме їм додаткові джерела прибутку.
Проте вже в той час передові педагоги виступали проти використання ручної праці як засобу професіоналізації, відстоювали її загальноосвітній характер, її значення для всебічного розвитку дітей. Так, відомий шведський педагог Отто Сало- мон у положеннях, на яких грунтувалася його система трудового навчання, підкреслював значення ручної праці для естетичного виховання учнів, зазначаючи, що воно повинно сприяти розвитку почуття форм і почуття прекрасного.
Поширенню ручної праці як загальноосвітнього предмета у школах царської Росії сприяли відомі педагоги К. Ю. Ціруль, І. К. Карелль, Н. В. Касаткін. Вони творчо сприймали досвід інших країн, збагачували його своїм власним і на цій основі розробляли оригінальні навчальні програми і методичні посібники. За свідченням дослідників, діячі ручної праці Росії в деяких важливих методичних питаннях випереджали своїх західних колег.
7.Етапи становлення технологічної і професійної підготовки в загальноосвітній і професійній школі за роки радянської влади. Рада Міністрів Української PCP прийняла в березні 1976 р. постанову «Про стан та заходи по дальшому поліпшенню трудового навчання і професійної орієнтації учнів загальноосвітніх шкіл республіки». Постановою передбачено значне зміцнення матеріальної бази шкіл. Протягом п’яти років сільським школам передбачалося передати більш як тисячу автомобілів, близько двох тисяч тракторів, збудувати більш як три тисячі кабінетів механізації сільського господарства та шкільних майстернь, значно збільшити кількість міжшкільних навчально- виробничих комбінатів. Дальшою спробою у розвитку трудового навчання та вихованні учнів загальноосвітніх шкіл стала урядова постанова від 22 грудня 1977 р. «Про дальше удосконалення навчання.виховання учнів загальноосвітніх шкіл та підготовки їх до праці». Вона передбачала збільшення часу на трудове навчання у старших класах, введення в органах народної освіти посади інспектора з трудового навчання і виховання, закріплення за школами базових підприємств, розширення набору для підготовки вчителів праці.
Проте вдосконалення вимагала не лише трудова підготовка учнів, а й шкільна справа в цілому. Саме тому в 1984 р. було проведено реформу загальноосвітньої та професійної школи, де важливе значення мало поліпшення підготовки учнів до життя, праці. Так, було знову зроблено спробу здійснити загальну професійну освіту, запроваджено обов’язкову суспільно корисну продуктивну працю в позаурочний час, введено нову дисципліну «Основи виробництва. Вибір професії»
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 121 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |