Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Міжнародна організація праці — МОП (International Labor Organization — ILO

Читайте также:
  1. Business organization and structure.
  2. Chemistry Laboratory Safety Quiz
  3. Chemistry Laboratory Safety Rules
  4. Common Laboratory Apparatus
  5. INTERNATIONAL AVIATION ORGANIZATIONS
  6. INTERNATIONAL CIVIL AVIATION ORGANIZATION
  7. INTERNATIONAL ORGANIZATION FOR STANDARDIZATION
  8. International organizations as a subject of international law.
  9. Labor Unions
  10. LABORATORY SAFETY RULES

МОП була утворена в 1919 р. як автономна організація вскладі Ліги Націй; з 1946 р. стала спеціалізованим закладомООН. До неї входять 170 країн-членів, у тому числі Україна.Штаб-квартира знаходиться в Женеві. Особливістю МОП,яка відрізняє її від інших міжнародних організацій, є те, щопредставництво кожної країни-члена складається з трьохсоціальних верств: урядовців, підприємців, трудівників.

Головна мета МОП - сприяти встановленню соціальноїсправедливості в сфері праці, захищати інтереси трудящих напідставі соціального партнерства, поліпшувати умови праці.

Після Другої світової війни основні цілі й принципи МОПзнайшли підтвердження й розширення у Філадельфійськійдекларації, в якій наголос робився на широку співпрацю зкраїнами, що розвиваються.

У 1946 р. МОП стала першим спеціалізованим закладом усистемі ООН. У 1969 р. у зв'язку з 50-ю річницею МОП їй бу-ло присуджено Нобелівську премію миру.

МОП має чотири головні стратегічні цілі:

розвиток та реалізація норм і принципів у сфері праці;

створення ширших можливостей для жінок і чоловіківщодо забезпечення достойної зайнятості;

розширення охоплення й підвищення ефективностісоціального захисту для всіх;

зміцнення тристоронньої структури й підтримкасоціального діалогу.

Функції: нормативна діяльність; технічнеспівробітництво; підготовка досліджень і публікацій.

Нормативна діяльність полягає в розробленні міжнарод-них Конвенцій і рекомендацій з регулювання умов праці, зай-нятості, прибутків, соціального забезпечення й основних правлюдини та управління працею. Розроблення нормативів є го-ловним напрямом діяльності МОП. Держава-член зобов'язанарегулярно надсилати до Організації звіти про виконання їїКонвенцій, а також інформацію про відповідність національ-ного законодавства нормативам МОП. Серед конвенцій важ-ливе місце посідають питання заробітної плати, тривалості ро-бочого дня, соціального страхування, відпусток, що оплачу-ються, служби найму робочої сили, робітничої інспекції. Кон-венції й рекомендації МОП складають "Міжнародний трудо-вий кодекс", що є основою регулювання трудових відносин українах-членах.

Конвенції й рекомендації МОП - акти міжнародно-право-вого регулювання праці. Вони не є міжнародними договорамий не потребують ратифікації. Конвенції й рекомендації явля-ють собою звернення до держав з побажанням включитивідповідні норми до національного законодавства.

Конвенції й рекомендації МОП охоплюють практично всіпитання у сфері праці. До них належать деякі основні правалюдини, зокрема свобода об'єднання, право на створення ор-ганізації, трудові відносини, політика в галузі зайнятості, умо-ви праці, соціальне забезпечення, техніка безпеки й охоронипраці, зайнятість і права мігрантів.

Положення мігрантів взагалі є однією з центральних про-блем, що знаходиться в сфері уваги МОП. Ще на першій сесіїГенеральної конференції МОП у 1919 р. була прийнята реко-мендація "Про взаємність у сфері відносин до трудящих-іно-земців". Права мігрантів забезпечуються Конвенцією №97"Про трудящих-мігрантів". Згідно з цим документом, країни-члени МОП зобов'язуються діяти без дискримінації заознакою національності, раси, релігії або статі і надавати неменш сприятливі, ніж для власних громадян, умови в за-робітній платі, тривалості робочого часу, соціальній забезпече-ності. Мігранти мають бути забезпечені житлом, мають правобрати участь у колективних договорах. Послуги, що роблятьсямігрантам державними службами працевлаштування, нада-ються безкоштовно.

У Конвенції №43 (прийнята в 1975) наголошується, щокраїни-члени МОП зобов'язані розробляти й здійснюватинаціональну політику, спрямовану на сприяння й гарантіюрівності можливостей у відношенні праці і зайнятості,соціального забезпечення для осіб, що перебувають на закон-них підставах, як мігрантам, так і членам їхніх родин.

Технічне співробітництво полягає в розробленні й втілен-ні в життя проектів з різних аспектів трудових відносин українах-членах. Найактуальнішими темами проектів є: підго-товка кадрів; зайнятість і розвиток; планування робочої сили;ринок праці; умови праці й виробниче середовище; соціальнезабезпечення; трудові відносини; робітнича освіта; права тру-дящих-мігрантів; МОП і міжнародний профспілковий рух.

Для реалізації технічних проектів МОП відряджує експертівта місії у відповідні країни.

Дослідницька діяльність МОП виявляється в підготовціоглядів ситуації в сфері праці в окремих країнах і регіонах, ваналізі галузевих і регіональних проблем праці; в оцінюваннітенденцій соціально-економічного розвитку. МОП публікуєогляди, видає бюлетені з питань трудових відносин.

Організаційна структура:

Міжнародна конференція праці;

Адміністративна рада;

Міжнародне бюро праці (секретаріат).

Міжнародна конференція праці - вищий орган. Кожна

країна на її сесіях представлена чотирма делегатами: два - відуряду, один - від підприємців, один - від трудівників. Конфе-ренція розробляє конвенції й рекомендації з питань праці; впорядку контролю розглядає доповіді держав про застосуван-ня ратифікованих конвенцій; затверджує програму й бюджеторганізації.

В межах тристоронньої структури представників робото-давці й трудящі є соціальними партнерами; МОП сприяєсоціальному діалогу між профспілками й роботодавцями прирозробленні національної політики із соціальних та еко-номічних питань.

Кожні два роки Конференція приймає дворічну програмудіяльності й бюджет МОП, який фінансується державами-членами. Конференція є також міжнародним форумом, на яко-му обговорюються трудові й соціальні проблеми, що маютьсвітове значення.

Адміністративна рада - виконавчий орган. Вона скла-дається з 56 членів (28 - представники урядів, по 14 - відпідприємців і трудівників). Із загальної кількості 10 місць вурядовій групі резервується для десяти найрозвинутішихкраїн (серед них і Росія).

Міжнародне бюро праці готує документацію, збирає й по-ширює інформацію, здійснює дослідження, організує наради.

Секретаріат МОП, дослідницький центр і видавництвознаходяться в Женеві. Адміністрація й управління здійсню-ються через регіональні, обласні й галузеві бюро, які існують убільше ніж у 40 країнах. Адміністративній раді і Бюро допомо-гають тристоронні комітети, які охоплюють основні галузіпромисловості. Рада і Бюро користуються також послугамикомітетів експертів з таких питань:

професійна підготовка;

розвиток управління;

техніка безпеки й охорона праці;

трудові відносини;

навчання трудящих.

Держави-члени МОП періодично проводять регіональнінаради для вивчення питань з регулювання трудових відносину тих чи інших регіонах

 

6.2. Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки й культури — ЮНЕСКО (United NationalEducational, Scientific and Cultural Organization — UNESCO)

ЮНЕСКО заснована в 1946 р. До неї входять 183 держави-члени, серед них і Україна. В середині 80-х років США і ВеликаБританія вийшли з організації, звинувативши її в "надмірнійполітизації". Штаб-квартира знаходиться в Парижі.

Головна мета ЮНЕСКО - сприяти зміцненню миру йбезпеки через розвиток міжнародного співробітництва в галузіосвіти, науки й культури. Цілі організації: поглиблювати поро-зуміння за допомогою засобів масової інформації; розвиватинародну освіту й поширювати культуру; зберігати,поглиблювати й поширювати знання.

Функції ЮНЕСКО: розробляти й здійсненювати соціаль-ниі програми; організовувати світові конференції з проблемосвіти, науки й культури; охороняти пам'ятки історії й культу-ри; здійснювати публікації з питань освіти й культури.

Розробка й здійснення програм - одна з головних формдіяльності ЮНЕСКО. Найважливіші програми:

програма ліквідації неписемності;

програма технічної допомоги;

програма "Наука, технологія й суспільство";

програма "Людина й біосфера" (Man and Biosphere" -MAB);

загальна програма інформації;

міжнародна програма розвитку комунікацій;

програма "Початкова освіта для всіх";

програма перекладів ЮНЕСКО (переклад найсла-ветніших творів світової літератури) тощо.

Великого значення надає ЮНЕСКО поширенню інфор-мації з питань освіти, науки й культури. В 1978 р. була прий-нята Декларація про вклад засобів масової інформації в спра-ву зміцнення миру, розвиток прав людини. Велика групакраїн, що розвиваються, і соціалістичних країн звинуватилазахідні країни в "інформаційному імперіалізмі й колоніалізмі"й почала кампанію за утворення "нового міжнародного інфор-маційного порядку". Саме це й стало привідом для виходуСША й Великої Британії з ЮНЕСКО; цей акт негативно по-значився на діяльності організації, оскільки вона позбуласячленів, що давали найбільші внески до її бюджету.

Основні сфери діяльності ЮНЕСКО:

виховання;

наука;

культура;

комунікації;

соціальні науки й розвиток;

мир і права людини.

Значна робота здійснюється з охорони пам'яток історії йкультури; ЮНЕСКО взято під охорону понад 300 пам'ятоксвітового значення, серед них і "Софію Київську". Кожні двароки ЮНЕСКО складає перелік пам'ятних дат, присвяченихвидатним особам та історичним подіям у сфері освіти, науки,культури й комунікацій.

Організаційна структура ЮНЕСКО:

Генеральна конференція;

Виконавча рада;

Національні комісії;

Регіональні бюро;

Секретаріат.

Генеральна конференція - вищий орган ЮНЕСКО, скла-дається з представників усіх країн-членів, що мають по одно-му голосу. Конференція визначає цілі й програму діяльностіЮНЕСКО, скликає міжурядові конференції з питань освіти,природничих і гуманітарних наук, поширення загальнихзнань, обирає генерального директора.

Виконавча рада складається з 51 члена, які обираються запринципом географічної справедливості (з них 4 місця - длякраїн Східної Європи). Членами Ради повинні бути особи,компетентні в галузі мистецтва, літератури, науки, освіти й по-ширення знань, авторитетні кожен у своїй галузі. Виконавчарада готує порядок денний Генеральної конференції, розроб-ляє бюджет, реалізує рішення, прийняті Конференцією.

Національні комісії координують роботу ЮНЕСКО звідповідними урядовими органами країн-членів. Вони кон-сультують уряди, інформують громадськість про програмиЮНЕСКО.

Регіональні бюро (їх близько 50) підтримують зв'язокЮНЕСКО з регіонами, на які розгалужені держави-члени.

Секретаріат здійснює адміністративну роботу. Він скла-дається з департаментів: виховання, природничі науки, соціальній гуманітарні науки, культура, комунікація, інформація й інфор-матика. Секретаріат очолює Генеральний директор.

ЮНЕСКО підпорядковані міжнародні комісії з питаньосвіти, науки й культури. Серед них:

Міжнародна комісія з історії наукового й культурногорозвитку людства;

Міжнародна океанографічна комісія;

Комісія з культури й розвитку;

Міжнародна комісія з питань освіти в ХХІ ст.

В м. Гамбурзі функціонує Інститут ЮНЕСКО з питаньвиховання.

Щомісяця виходить журнал "Кур'єр ЮНЕСКО", щомістить, зокрема, багато цікавих даних про культуру народівсвіту

6.3. Всесвітня туристська організація — ВТО(World Tourism Organization — WTO)

Всесвітня туристська організація заснована в 1975 р.; вонастала спадкоємницею утворених ще в 1925 р. "Офіційних ор-ганізацій з пропаганди туризму". Має особливий статус у сис-темі ООН. Включення ВТО до групи організацій соціальноїсфери пояснюється тим, що туризм - форма відпочинку лю-дей. До організації входить 130 дійсних членів, серед них Ук-раїни поки що немає. Штаб-квартира знаходиться в столиціІспанії - Мадриді.

Головна мета ВТО - розвивати міжнародний туризм якзасіб, що сприяє економічному розвитку, зміцненню миру йпорозумінню між народами. Особливої уваги надається роз-витку туризму в країнах, що розвиваються.

Функції ВТО:

надання консультацій країнам-членам в галузі туризму(складання планів і проектів; розроблення техніко-еко-номічних обгрунтувань; передача технологій);

співробітництво між країнами в галузі охоронидовкілля;

сприяння підвищенню якості послуг у сфері туризму;

підготовка кадрів для туристського бізнесу;

інформаційна діяльність (збирання, аналіз і поширен-ня інформацій про розвиток туризму в країнах ірегіонах).

Організаційна структура ВТО:

Генеральна асамблея;

Виконавча рада;

Секретаріат.

Генеральна асамблея - вищий орган ВТО, складається зпредставників дійсних членів організацій. Обговорює найваж-ливіші проблеми розвитку світового туризму, ухвалюєвідповідні резолюції, приймає декларації, в яких містяться ос-новні принципи туристської діяльності.

Виконавча рада складається з 25 членів. Вона аналізує ро-боту ВТО, розробляє пропозиції для Генеральної асамблеї. Вскладі Ради є допоміжні органи: Технічний комітет з програмі координації; Бюджетно-фінансовий комітет; Комітет спри-яння; Статистичний комітет; Комітет експертів з питань без-пеки й охорони туристів.

Секретаріат виконує адміністративні функції. Йогоочолює Генеральний секретар, який керує роботою з вико-нання резолюцій і рішень, прийнятих Асамблеєю й Радою, по-дає Раді доповіді й звіти про діяльність ВТО, проекти програмі бюджету.

ВТО публікує довідник "WTO News and InformationBulletin".

 

Питання для самоконтролю

Якими є критерії для віднесення міжнародної ор-ганізації до групи регулюючих у сфері соціальнихвідносин?

У чому полягає головна мета МОП?

У чому полягає принцип тристороннього представ-ництва держави-члена МОП?

Які стратегічні цілі має МОП?

У чому полягає суть конвенцій МОП?

Які положення передбачені в конвенціях і рекомен-даціях МОП відносно мігрантів?

Які функції виконує Міжнародна конференція праці?

Які цілі ставить перед собою ЮНЕСКО?

Назвіть найважливіші програми ЮНЕСКО.

10. У чому полягає головна мета Всесвітньої туристськоїорганізації організації

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\




Дата добавления: 2015-09-09; просмотров: 182 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | <== 22 ==> | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.013 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав