Читайте также:
|
|
Україна не входить до цього об'єднання, вважаючи, щооб'єднання такого типу можуть утиснути національні інтере-си. До речі, навіть в Економічному союзі наша країна має ста-тус асоційованого члена. Натомість уряд України виступає заутворення на теренах СНД зони вільного економічного про-стору без наднаціональних структур.
У 1999 р. між Росією, Білоруссю, Казахстаном і Киргиз-станом було підписано договір про Єдиний економічнийпростір (ЄЕП). Основними цілями ЄЕП проголошено ефек-тивне функціонування спільного ринку товарів, послуг,капіталу та праці, утворення умов для єдиної структурної пе-ребудови економіки в інтересах суттєвого підвищення рівняжиття населення; проведення узгодженої податкової, грошо-во-кредитної, валютно-фінансової, торговельної, митної і та-рифної політики; формування єдиних транспортних, енерге-тичних та інформаційних систем; створення спільної системизаходів щодо державної підтримки пріоритетних галузей еко-номіки, виробничої й науково-технологічної кооперації1.
У 2003 р. ідея створення Єдиного економічного просторуодержала нове наповнення. В м. Ялта було підписано угодупро його утворення між Білоруссю, Казахстаном, Росією й Ук-раїною. Зміст ідеї полягав у тому, що інтеграція буде просува-тися скоріше й глибше у тому разі, якщо в інтеграційнеоб'єднання будуть залучені найрозвинутіші країни СНД; вонимали б стати своєрідним локомотивом, який активізує інтег-раційний процес на всьому просторі СНД.
Угодою були визначені принципи ЄЕП - забезпеченнявільного руху товарів, послуг, капіталу і робочої сили черезкордони держав-учасниць, а також узгоджена макроеко-номічна політика і спільна політика за окремими галузями.Принцип вільного руху товарів передбачає усунення вилученьз режиму вільної торгівлі й усунення обмежень у взаємнійторгівлі на основі уніфікації митних тарифів.
Проте реальне майбутнє ЄЕП досі не визначене. Хоч Вер-ховна Рада України ратифікувала Угоду, уряд нашої країнипідкреслює, що головний вектор наших інтеграційних уст-ремлінь - Європейський Союз, а інші вектори є другоряднимий не повинні заважати досягненню головної мети. Мова по-винна йти про максимальний захист інтересів України в будь-якому об'єднанні.
Ще одним угрупованням на терені СНД є ГУАМ. Її булоутворено в 1997 р. у Страсбурзі на зустрічі президентів чоти-рьох держав. В 1999 р. до цього форуму додався Узбекистан,але в 2005 р. вийшов з нього.
Основним завданням організації є вирішення проблемрозбудови транскавказького коридору; нафта Азербайджану,як планувалося, має піти через Грузію, Чорне море до України,а далі нафтопроводом Одеса-Броди до Центральної і ЗахідноїЄвропи. Поки що цей проект повньїстю не реалізовано; азер-байджанська нафта пішла через Грузію до середземноморсько-го порту Туреччини (Джейхан).
У листопаді 2002 р. Верховна Рада України ратифікувалаУгоду про створення зони вільної торгівлі між державами -учасницями ГУАМ. Угодою передбачається відмова від спла-ти мита, податків та зборів, кількісних обмежень у торгівлі міжкраїнами-учасницями; співробітництво в проведенні еко-номічної політики в галузі промисловості, сільського госпо-дарства, транспорту, фінансів, інвестицій, соціальної сфери.
У 2006 р. на зустрічі президентів країн ГУАМ було ще разпідтверджено прагнення сприяти піднесенню ефективностіфункціонування ГУАМ як інтеграційного угруповання; особ-ливо проголошено, що головною метою організації є сприяннядемократичним перебудовам у регіоні.
Формування локальних інтеграційних угруповань у ме-жах СНД може мати протилежні наслідки. З одного боку, такіпроцеси є потенційно небезпечними для цілісності СНД і са-мого її існування. З іншого боку, якщо буде доведена ефек-тивність цих угруповань чи якогось із них, то вони можуть ста-ти осередком зміцнення інтеграційного процесу в СНД в ціло-му
10.5. Організація Чорноморського економічногоспівробітництва — ОЧЕС (Black Sea EconomicCooperation - BSEC)
ОЧЕС утворено в 1992 р. Декларацією про чорноморськеекономічне співробітництво. Секретаріат ОЧЕС розташова-ний у Стамбулі. До ОЧЕС входить 11 держав: Азербайджан,Албанія, Болгарія, Вірменія, Греція, Грузія, Молдова, Росія,Румунія, Туреччина та Україна. Усі вони безпосередньо вихо-дять до Чорного моря або мають економічні інтереси на про-сторі його басейну.
Первинним мотивом формування ОЧЕС була не-обхідність усунення перешкод у використанні транспортнихартерій та вирішення екологічних проблем, а основною озна-кою функціонування організації - превалювання двосто-ронніх зв'язків над багатосторонніми. Феномен ОЧЕС поля-гає в тому, що це перше велике інтеграційне угрупованнякраїн, що поєднало держави, які до останнього часу розвива-лися, орієнтуючись на різні економічні й політичні моделі[42].
Основною метою ОЧЕС є перетворення Чорного моря вморе миру, стабільності й процвітання. ЦілямиСпівробітництва визначено:
поліпшувати умови для підприємницької діяльності;
сприяти економічному співробітництву;
оптимальне використовувати всі можливості для роз-ширення й диверсифікації співробітництва[43].
Основні напрями співробітництва ОЧЕС охоплюютьпрактично весь комлекс співпраці між країнами-членами набагато- та двосторонньому рівні. Пріоритетність надається на-прямам, які створюють умови для національного економічно-го розвитку. Особливої актуалності набули інфраструктурнінапрями співробітництва, такі як забезпечення транзиту енер-гоносіїв територією країн-членів ОЧЕС, а також розбудоваєвропейських транспортних коридорів в регіоні.
Організаційна структура:
Зустріч міністрів закордонних справ.
Рада ОЧЕС.
Парламентська асамблея ОЧЕС.
Чорноморський банк торгівлі й розвитку.
Зустріч вищих посадових осіб.
Робочі групи.
Постійний міжнародний секретаріат.
Чорноморський координаційний центр обміну статис-тичними даними та економічною інформацією.
Зустріч міністрів закордонних справ - керівний органОЧЕС. Він приймає рішення з усіх питань функціонуванняорганізацій. Голова (один з міністрів) координує всюдіяльність ОЧЕС.
Рада ОЧЕС складається з представників підприємниць-ких рад торговельних палат держав-членів.
Парламентська асамблея складається з бюро, постійногокомітету, комітетів економіки, торгівлі й навколишнього сере-довища.
Постійний міжнародний секретаріат виконує адміністра-тивні функції.
Чорноморський банк торгівлі й розвитку засновано в1994 р., кредитування він розпочав з 1999 р. Цілі Банку: фінан-сування проектів інфраструктури; залучення інвестицій;співробітництво з міжнародними фінансовими організаціями.Уставний капітал Банку складає 1 млрд СДР. Квоти окремихкраїн складають: Росія, Греція й Туреччина - по 16,5%; Ук-раїна, Болгарія й Румунія - по 13,5%, Азербайджан, Грузія,Албанія, Вірменія і Молдова - по 2%1.
Основні сфери співробітництва членів ОЧЕС: транспорт ікомунікації; інформатика; обмін економічною й комерційноюінформацією; стандартизація й сертифікація продукції; енер-гетика; видобуток і оброблення мінеральної сировини; туризм;спільне господарство; охорона здоров'я й фармацевтика; наукаі техніка; охорона довкілля. Особлива увага приділяється за-побіганню забруднення Чорного моря й збереженню йогобіопродуктивного потенціалу.
У рамках ОЧЕС утворено Міжнародний центр чорно-морських досліджень, Науковий центр ОЧЕС.
Незважаючи на безумовні досягнення на шляху інтеграціїв межах ОЧЕС, для більшості країн Чорноморського регіонуторгівля з партнерами по ОЧЕС не посідає чільного місця взагальному обсязі зовнішньоторговельного обороту і не є бе-зумовним пріоритетом зовнішньоекономічної політики. Гео-графічний розподіл товарних потоків показує, що зовнішняторгівля країн - учасниць ОЧЕС значною мірою орієнтуєтьсяна економічно розвинуті країни, насамперед на ЄС.
Це свідчить про те, що між країнами - членами ОЧЕС щене склався раціональний поділ праці, який є необхідною скла-довою розвитку регіонального ринку. Крім того, обмеженістьноменклатури продукії та незбалансованість товарообміну,значна частка продукції паливно-енергетичного сектора й ви-добувної галузі виступають природною перешкодою на шляхулібералізації зовнішньоторговельних режимів у регіоні1.
Але ці проблеми поступово вирішуються. Україна маєміцні й тривалі інтереси в регіоні ОЧЕС і намагається доклас-ти свої зусилля на підвищення ефективності функціонуванняцієї організації.
Питання для самоконтролю
Які рівні регіональної економічної інтеграції ви знаєте?
Що собою являла Рада Економічної Взаємодопомоги?
З чого починався процес економічної інтеграції вЗахідній Європі?
За яких історичних і економічних обставин утворилосяЄвропейське об'єднання вугілля та сталі?
У чому полягала суть Римських угод?
У чому суть Шенгенських угод?
Що задекларовано в Єдиному європейському акті?
Яку еволюцію пройшла Європейська асоціація вільноїторгівлі?
9. Що є головною метою Європейського Союзу?
Назвіть головні органи ЄС.
Які основні напрями економічної політики ЄС?
З чого складається валютно-кредитна система ЄС?
У чому полягає соціальна політика ЄС?
За яких обставин утворилася Співдружність Незалеж-них Держав?
Які цілі декларують учасники СНД?
У чому полягають проблеми процесу інтеграції в межахСНД?
Що таке "Єдиний економічний простір"?
Яку позицію займає Україна щодо співпраці в СНД?
Що таке ГУАМ, які цілі задекларовано його членами?
У чому полягають основна мета і цілі ОЧЕС?
Тести
Ідею "Сполучених Штатів Європи" висунув післязакінчення Другої світової війни:
а) У. Черчілль;б) Р. Шуман;в) Ш. де Голль.
Організація європейського економічного співробітництвазгодом перетворилася на:
а) ЄОВС;б) ЄАВТ;в) ОЕСР;г) ЄС.
Європейське об'єднання вугілля та сталі заснували:
а) Франція, Велика Британія, ФРН, Бельгія, Нідерланди, Люк-сембург;
б) Франція, ФРН, Італія, Бельгія, Нідерланди, Люксембург;
в) Франція, ФРН, Іспанія, Бельгія, Нідерланди, Люксембург;
г) Франція, Іспанія, Італія, Бельгія, Нідерланди, Люксембург.
Європейський Союз складається з таких блоків:
а) ЄОВС, ЄЕС, Євроатом;
б) ЄОВС, ЄАВТ, ЄЕП;
в) ЄЕС, Євроатом, ЕКОСОК.
Європейський Союз засновано за угодою:
а) Шенгенською;
б) Маастрихтською;
в) Амстердамською.
Серед наведених головних органів Європейського Союзузнайдіть один, який є не головним, а спеціалізованим:
а) Європейська рада;
б) Європейський парламент;
в) Рахункова палата;
г) Рада Європейського Союзу;ґ) Європейська комісія;
д) Європейський суд.
Для підтримки аграрного сектора країн ЄС утворено фонд:
а) ФЕОГА;б) МІНЕКС;в) СТАБЕКС.
Сучасна валютна система ЄС грунтується на:
а) ЄВІ;б) ЄВС;в) ЄСЦБ;г) ЄІБ.
Європейський фонд розвитку (ЄФР) утворено для надан-ня допомоги:
а) країнам-членам ЄС;
б) країнам, що розвиваються;
в) країнам з перехідною економікою.
Європейська асоціація вільної торгівлі складається з такихкраїн:
а) Швеція, Данія, Швейцарія, Фінляндія;
б) Швеція, Швейцарія, Норвегія, Фінляндія;
в) Швейцарія, Норвегія, Ісландія, Ліхтенштейн;
г) Норвегія, Ірландія, Швеція, Люксембург.
СНД складається з:
а) 9 держав;б) 12 держав;в) 15 держав;г) 16 держав.
Вищим органом СНД є:
а) Рада голів держав;
б) Рада голів урядів;
в) Координаційно-консультативний комітет;
г) Міжпарламентська асамблея.
Членами ЄврАзЕС є:
а) Росія, Україна, Білорусь, Казахстан, Киргизстан;
б) Росія, Україна, Білорусь, Казахстан, Таджикистан;
в) Росія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан;
г) Росія, Білорусь, Казахстан, Азербайджан, Киргизстан.
Позиція України полягає в тому, щоб надати СНД статусу:
а) зони вільної торгівлі;
б) митного союзу;
в) спільного ринку;
г) економічного союзу.
До ОЧЕС входять країни, які також є членами:
а) СНД, ГУАМ, ЄврАзЕС;
б) СНД, ГУАМ, ЄС;
в) СНД, ЄАВТ, ЄС
Дата добавления: 2015-09-09; просмотров: 83 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |