Читайте также:
|
|
відкриті й закриті.
До відкритих організаційможе увійти кожна держава, яка поділяє принципи й статуторганізації.
До закритих організацій нових членів приймаютьтільки на запрошення засновників організації.
………………………………..
В системі міжнародних організацій велика частка належить економічним організаціям. Розвиток міжнародних відносин,поглиблення міжнародного поділу праці, міжнародна еко-номічна інтеграція призводять до того, що вплив економічнихстосунків на інші сфери міжнародного співробітництва стає де-далі вагомішим. Нині серед цілей більшості регіональних ор-ганізацій співробітництво в економіці так чи інакше задекларо-ване. В ООН великий блок організацій, що відають суто еко-номічними проблемами, підпорядкований Економічній ісоціальній раді (ЕКОСОР): 9 функціональних комісій, 5регіональних комісій і 18 спеціалізованих закладів (серед ос-танніх - МВФ, Всесвітній банк, ФАО та ін.).
Міжнародні економічні організації поділяються на загаль-ноекономічні та спеціалізовані.
Загальноекономічні відаютьшироким спектром економічних проблем. До них відносятьсяОЕСР, а також регіональні організації інтеграційного типу -ЄС, СНД, НАФТА, АСЕАН та ін.
Спеціалізовані економічні організації зосереджують увагу на вужчому колі проблем; про-те багатьом з них належить суттєва роль у міжнародній еко-номіці. До цього типу організацій належать, зокрема,Всесвітній банк, МВФ, Світова організація торгівлі, Всесвітнятуристська організація, Міжнародна торговельна палата та ба-гато інших.
Економічні організації, що утворилася внаслідокрегіональних інтеграційних процесів, поділяються також заступенем інтеграції. Основні рівні, або щаблі, регіональноїекономічної інтеграції такі: зона преференційної торгівлі, зонавільної торгівлі, митний союз, спільний ринок, економічний івалютний союз, політичний союз.
Зона преференційної торгівлі - початковий щабель інтег-рації. На цьому етапі держави, що входять до зони, лібералізу-ють між собою торгівлю лише обмеженою кількістю товарів,надають одна одній деякі пільги. До цього типу організацій на-лежить СНД, а також ряд організацій Африки, Азії та Ла-тинської Америки.
Зона вільної торгівлі відзначається тим, що держави-учас-ниці усувають між собою торговельні бар'єри, митовідміняється на більшість товарів. Але відносно третіх держав,що не входять до зони, кожний член проводить самостійнумитну політику. До цього рівня відносяться, зокрема, Євро-пейська асоціація вільної торгівлі (ЄАВТ), Північно-Амери-канська асоціація вільної торгівлі (НАФТА), асоціація державПівденно-Східної Азії (АСЕАН) та деякі інші. Проте не всіфахівці з міжнародної інтеграції виокремлюють зону префе-ренційної торгівлі в самостійний ступінь; на думку деяких зних, першим щаблем інтеграції є саме зона вільної торгівлі.Але ретельний аналіз все ж таки визначає відмінності між ци-ми двома типами. Між іншим, зона вільної торгівлі в межахСНД поки ще не утворена, незважаючи на прагнення до цьогоУкраїни та деяких інших членів.
Митний союз передбачає усунення митних тарифів уторгівлі між учасниками, а також формування спільної митноїполітики щодо країн; це означає, що всі члени союзу встанов-люють однаковий рівень тарифів у торгівлі з іншими держава-ми. На стадії митного союзу знаходилися країни Європейсько-го економічного співробітництва в перше десятиліття утво-рення організації (1958-1968). Близько до поняття митногосоюзу підходять деякі латиноамериканські інтеграційніоб'єднання - ЛААІ, МЕРКОСУР. По суті, митний союз утво-рено між Росією і Білоруссю.
Спільний ринок - це вже високий рівень інтеграції. Нетільки товари просуваються без перешкод крізь кордони; зня-то бар'єри для руху робочої сили, послуг, капіталів. Швидкорозвиваються і поглиблюються інтеграційні зв'язки,здійснюється спільна, узгоджена економічна політика. Цейтип інтеграції був притаманний Європейському економічномуспівробітництву (ЄЕС) у 1969-1992 рр. Саме ця організаціяотримала неофіційну назву "Спільний ринок". Слід сказати,що повною мірою цього щаблю інтеграції поки що не досяглажодна інша міжнародна організація.
Економічний союз завершує структурну побудову еко-номіки організації як єдиного інтеграційного об'єднання. Нацьому етапі здійснюється єдина валютна політика, запровад-жується спільна валюта, єдиний емісійний центральний банк.На цьому етапі знаходиться Європейський Союз з 1992 р.(після укладання Маастрихтської угоди). Логічним завершен-ням повної економічної інтеграції має стати політичний союз,на порозі якого стоїть ЄС, і який вже частково реалізується.
Дата добавления: 2015-09-09; просмотров: 168 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |